מחר: תעריפי החשמל יזנקו ב-20%

בגלל שיבושים קשים בהזרמת גז ממצרים לתחנות הכוח של חברת החשמל, החברה נאלצת להשתמש לצורך ייצור חשמל בסולר היקר פי עשרה מהגז. המימון לכך יגיע מחשבון החשמל שיזנק ממחר בשיעור עצום - אלא אם משרדי הממשלה יגיעו להסכמה על ביטול מסים שיאפשרו צמצום הייקור

רשות החשמל תיאלץ להעלות מחר את תעריפי החשמל לציבור בכ-20% אם משרדי הממשלה לא יצליחו להגיע להסכמה על ביטול מיסים וצווים שיאפשר לצמצם את ההורדה בכ-50%.

גורמים ברשות אמרו היום לגלובס כי "יש תחושת אכזבה גדולה. ציפינו לבשורות שיקלו את רוע הגזירה. כל יום אומרים לנו שהעסק סגור אבל מתברר שישנן עדיין בעיות מקצועיות לא פתורות שמונעות השגת סיכומים.

בין האוצר למשרד להגנת הסביבה מתנהלים מזה חודש וחצי דיונים בשאלה כיצד לצמצם את העלייה הצפויה בתעריפי החשמל כשהאוצר דורש ממשרד הגנת הסביבה "לתרום את חלקו" ולצמצם צו האוסר על חברת החשמל להפעיל את תחנות הכוח שלה במזוט. ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב במגעים וערך שיחות שכנוע עם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן האוצר מצידו מוכן לבטל את המיסוי על הסולר באופן שיוזיל את הדלק.

ברשות אומרים כי לא ניתן לעכב עוד את ההחלטה על העלאת התעריפים, בין היתר משום שלחברת חשמל אין כסף לרכישת דלק לייצור חשמל לחודשים הקרובים - והמימון לכך אמור להגיע מתעריפי החשמל.

התייקרות החשמל בשיעור כה משמעותי צפויה לגרום לגל עליות מחירים במשק ובעיקר בסקטורים כמו המים והתעשייה. ההתייקרות נובעת מהשיבושים הקשים בהזרמת גז ממצרים לתחנות הכוח של חברת החשמל, שנאלצות להשתמש לצורך ייצור חשמל בסולר היקר פי עשרה מהגז. רשות החשמל הזהירה כבר ב-30 ביוני מפני ההתייקרות הצפויה ומאז נערכו ניסיונות רבים לשכנע את השר להגנת הסביבה גלעד ארדן להסכים להפעלת תחנות כוח במזוט, הנחשב לדלק מזהם אך זול בהרבה מהסולר.

לפני שלושה שבועות פרסמה הרשות את החלטתה להעלות את התעריפים לשנת 2011 ביותר מ-19% בכפוף לשימוע, פרק הזמן שהוקצב לשימוע מסתיים מחר. במסגרת ההחלטה שתתקבל מחר יוכנסו מנגנוני עדכון אוטומטיים שיאפשרו לבטל חלק מההתייקרות במידה והזרמת הגז תחודש במלואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת