הישג ראשון למחאה החברתית: מחיר הדלק יוקפא למשך חודש

ניצחון ראשון לכיס של הצרכן: שרי האוצר והתשתיות חתמו על צו זמני להורדת המס על הדלק ב-30 אגורות. הדלק היה אמור להתייקר הלילה ב-31 אגורות ולשבור שיא כל הזמנים. במהלך חודש אוגוסט אמורה להתקבל החלטה להוריד את מרווח השיווק של חברות הדלק - וייתכן כי מחיר הבנזין יירד גם בספטמבר ב-30 אגורות לעומת המחיר היום

המחאה החברתית מתחילה להביא הישגים: הממשלה תספוג את התייקרות מחירי הבנזין הצפויה בחודש אוגוסט באמצעות הורדת הבלו על הבנזין, כך סוכם הבוקר בין שרי האוצר והתשתיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  


מחירו של ליטר בנזין לצרכן אמור היה להתעדכן הלילה בחצות והמחיר לחודש אוגוסט היה צפוי לעלות ב-31 אגורות לליטר ולקבוע שיא חדש של כל הזמנים. ואולם, ברגע האחרון סוכם כי שר האוצר יחתום על הוראת שעה שמפחיתה את הבלו בגובה העלייה הצפויה. הבלו על הבנזין מהווה כ-40 אחוז ממחירו של ליטר בנזין. הצו יעמוד בתוקף עד ה-1 בספטמבר.

במהלך אוגוסט אמורה וועדת המחירים שבראשות ראש מנהל הדלק במשרד התשתיות, חן בר-יוסף, לפרסם את החלטתה האם וכמה להוריד את מרווח השיווק שמקבלות חברות הדלק. מרווח השיווק עומד כיום על 70 אגורות לליטר בנזין.

במסגרת הסיכום בין שרי האוצר והתשתיות נקבע כי אם הוועדה לא תגיע להחלטה עד סוף אוגוסט, יופחת מרווח השיווק של חברות הדלק ב-15 אגורות לליטר והבלו יופחת ב-15 אגורות - כך שמחיר הבנזין ירד גם בספטמבר ב-30 אגורות לעומת מחירו היום.

השר לנדאו: "רחשי הלב של הציבור אמיתיים"

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו, אמר הבוקר בכניסה לישיבת הממשלה כי "מחירי הדלק עומדים לעלות, על פי הערכה בשיעור של כ-30 אגורות, אלא אם יינקט צעד שישמור על יציבות המחירים. המיסים שמטיל האוצר מהווים יותר מ- 50% ממחירו של ליטר בנזין לצרכן. הדרך לשמור על רמה סבירה של מחירי הדלק היא הורדה במיסים שמטיל האוצר – הבלו והמע"מ". "

"בנושא זה פניתי לראש הממשלה כבר לפני מספר חודשים", הוסיף השר לנדאו. "רחשי הלב של הציבור אמיתיים. אי אפשר להשית על הציבור מיסים מעבר לכח הסיבולת. עלינו להודיע מיידית שמחירו של הדלק לא עולה ושהממשלה סופגת את העלויות, לפחות בחודשים הקרובים".

בנושא מרווח השיווק אמר לנדאו: "מרווח השיווק קטן ביותר בהשוואה לנושאים האחרים, אז אי אפשר לתלות בו את הכל. אבל גם בתחום זה אנו עוסקים. צוות שהקמתי יגיע לסיכום בקרוב מאד, ואני מקווה שנוכל גם אנחנו לתרום את חלקנו ולהקל על הציבור, אבל אי אפשר לתת לבעיה פתרון מהשרוול מתוך היסטריה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת