נתניהו על מחאת האוהלים: "מטפלים במצוקה בימים אלה"

ראש הממשלה מתייחס הבוקר לראשונה למחאת הדיור שתופסת תאוצה. "אני מודע לבעית הדיור והשכירות. הבירוקרטיה מעיקה על שוק הנדל"ן", אמר נתניהו בישיבת הממשלה. "הממשלה עושה דברים לתיקון הנגע הזה, שרודף את מדינת ישראל במשך שנים רבות"

בעוד "מחאת האוהלים" מתרחבת לערים מרכזיות בכל רחבי הארץ - מקריית שמונה ועד באר שבע, מתייחס היום ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשונה למחאת האוהלים בפתח ישיבת הממשלה, ואומר כי הממשלה מטפלת בנושא בועת הנדל"ן.

"אני מודע למשבר של השכירות, אני בכלל מודע למשבר הדיור", פתח נתניהו את דבריו. "הממשלה עושה כאן דברים לתיקון הנגע הזה, שרודף את מדינת ישראל במשך שנים רבות. אנחנו מדינה קטנה, יש אצלנו ביקוש גדול מאוד לדירות, גם לרכישה וגם לשכירות - ואין מספיק דירות. אין מספיק דירות משום שיש לנו שתי בירוקרטיות מטורפות שמונעות תכנון דירות, כיום לוקח יותר מחמש שנים לתכנן דירה בישראל, ומונעות שיווק דירות. אנחנו תוקפים את שני הדברים האלה ממש בימים אלה".

ראש הממשלה המשיך ואמר כי "מחר תגיע לכנסת ההצעה להשלמת הרפורמה ההיסטורית במנהל מקרקעי ישראל, כדי שנוכל לשווק דירות. אני קורא לכל מי שמפגין עכשיו, אני מבין את מצוקתו, תבואו, תעזרו לי מחר, לי ולממשלה, מחר בכנסת, כדי להעביר את זה. זה הדבר הראשון".

"הדבר השני, יש לנו שלושה עשר יום להעביר את ועדות דיור לאומיות, את חוק עוקף בירוקרטיית התכנון, פשוט, כדי שנוכל לרוץ מהר. זאת אומרת, בשבועיים הקרובים, אנחנו מביאים שני חוקים היסטוריים שמדינת ישראל מצפה להם, מייחלת להם, שרק בכוחם המשולב, להביא להתחלה אמיתית של פתרון הדיור", סיכם נתניהו. "אני רוצה לומר מראש, זה ייקח בין שנה לשלוש שנים להזרים את עשרות אלפי הדירות לתוך השוק. אבל זה מה שיפתור, זה הפיתרון האמיתי. מי שרוצה לעזור, שיעזור לנו להעביר את שני הדברים הללו".

גם שר השיכון אריאל אטיאס וראש עיריית ת"א רון חולדאי התייחסו היום בראיונות בגלי צה"ל למחאת האוהלים. חולדאי טען כי הממשלה אשמה בבועת הנדל"ן כיוון שאינה משחררת קרקעות לבנייה, ואילו אטיאס חזר על דברים שאמר בחודשים האחרונים, לפיהם משרד השיכון בראשותו משווק קרקעות ביתר שאת, והדבר ניכר בהתחלות הבנייה שעלו לשיא של יותר מעשור.

ח"כ רגב: "מחאה של שמאל קיצוני, היא תיפול"

מוקדם יותר הבוקר התייחסה ח"כ מירי רגב (הליכוד) לקבלת הפנים לה זכתה עם הגעתה למאהל המחאה נגד מחירי הדיור בתל אביב ביום שישי האחרון. "זו לא הייתה קבלת פנים אוהדת, היא הייתה קבלת פנים משפילה של שמאל קיצוני, שקראו לי פשיסטית, ששפכו עליי מים ושהשמיעו לעברי קריאות בוז", תיארה ח"כ רגב את שאירע בראיון מיוחד לחדשות 2 באינטרנט.

"הבנתי מאותו הרגע שזה לא מאבק חברותי, זה לא מאבק שבא לייצג זוגות צעירים תמימים שתומכים במחאה צודקת - שגם אני תומכת בה", סיפרה ח"כ רגב. "זו מחאה של שמאל קיצוני נגד הכיבוש. המטרה שלי הייתה לחזק אותם. אני עושה רבות עם זוגות צעירים בכנסת. הגעתי למאהל, אמרתי שאני אחבק אותם ואזדהה איתם. אני רואה את ניצן הורוביץ לידי, מתקבל בזרי פרחים - וכשאני הגעתי - קראו לי פשיסטית".

"אני פועלת להבאת חוקים מתוך הקואליציה בחקיקת חוקים נגד הקואליציה", טענה רגב. "אבל המניעים של המוחים במאהל אינם תמימים. אני לא באתי לשם להוזיל מחירים למי שרוצה לגור במרכז דיזינגוף, או למי שרוצה לגור בבית קרקע במרכז ת"א. מה, הם גם רוצים מסאז' בבוקר?".

"אני באתי למאהל כדי לשרת זוגות שעובדים, משלמים מיסים - ולא גומרים את החודש", הדגישה חברת הכנסת מהליכוד. "אלו שרוצים לגור בפריפריה. אם המחאה תמשיך להיראות ככה, של השמאל הקיצוני, היא תיפול כי אין עליה קונצנזוס".

ח"כ הורוביץ: בעבור המוחים דירה היא "מדע בדיוני"

"מבחינתי שהמדינה תוצף באוהלים - אבל לא של אנשים שמונעים על ידי אג'נדה פוליטית שמאלנית", הדגישה ח"כ רגב. "אם זה יהיה כך - המחאה לא תחזיק. אם גופים וקבוצות שונות של אנשים יצטרפו בטענה כי הם רוצים לפתור את המצב באופן אמיתי - רק כך זה יהיה. מה הם חושבים, שדב חנין וניצן הורוביץ יעזרו להם? אם הם לא ירתמו את השלטון - הם לא יצליחו".

בנוסף, תקפה רגב את "אדישותו", לטענתה, של ח"כ ניצן הורוביץ, שהיה עמה במאהל המחאה - ולא הגיב להשלכת בקבוק המים לעברה. "אם זה היה ח"כ ערבי, הוא היה רץ לחבק אותו", היא אומרת. "אני מתכוונת להגיש נגדו תלונה".

בראיון לחדשות 2 באינטרנט, הגיב ח"כ הורוביץ לטענותיה של רגב. "העובדה שהיא הותקפה היא דבר מאוד מצער", אמר הורוביץ. "אבל אני לא האדם שארגנתי זאת, ועל כן איני מבין מדוע ברצונה להתלונן".

באשר למחאה עצמה, אמר הורוביץ: "רגב שותפה של ממשלה שאחראית למשבר הדיור, שמעבירה תקציבים שמקפחים את הצעירים הללו. אני רואה את המאבק הזה בצורה אחרת לחלוטין, וסבור כי זו מחאה מאוד צודקת ומאוד נכונה. זה אנשים שלמדו, שעובדים ומרוויחים משכורות סבירות - אבל אין להם שום סיכוי להגיע לדירה. זה הופך עבורם לחלום או למדע בדיוני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק