שיא של כל הזמנים במחיר הדלק: 7.62 שקל לליטר

הנסיעה בכלי רכב הופכת למותרות של ממש. הלחימה המתמשכת בלוב והחלטת הממשלה להעלות מסים מביאה להמשיך השתוללות מחירי הדלק - שזינקו ביותר מ-3% לליטר בנזין 95 אוקטן

השתוללות מחיר הדלק לא נפסקת, הלילה נשבר שיא חדש – כשמחיר ליטר 95 אוקטן זינק ב-3.11% למחיר של 7.62 שקלים בשירות עצמי. מדובר בעלייה של 23 אגורות לליטר, והמחיר באילת הוא 6.59 שקלים לליטר.

במשרד התשתיות מסברים כי ההתייקרות נובעת מזינוק של 9% במחיר הבנזין הבינלאומי, המהווה 39% ממחירו בישראל. נוסף על כך, החליטה להעלות את שער היטל מס הבלו בשלוש אגורות נוספות שהן 1.07% מהמחיר. מרווח השיווק של תחנות הדלק נותר בלא שינוי.

בסך הכל, מאז המאבק המתוקשר להוזלת הדלק והבטחת ראש הממשלה בנימין נתניהו להוריד את המחיר, מתמודדים אזרחי ישראל עם התייקרות בשיעור של 8.4%. מחירי הנפט בעולם מאמירים בימים אלה לרמות מדאיגות של 113 דולרים עקב הטלטלה במזרח התיכון, ובעיקר בשל הלחימה הנמשכת בלוב ושיבוש אספקת הנפט משם. בחודש האחרון זינק מחיר הנפט בכ-5% והוא נסחר סביב 111 דולרים לחבית.

בבחינת התנודות בגובה היטל הבלו מאז נכנס נתניהו לתפקידו כראש הממשלה, בולטת עלייה של 21% בשיעור המס. בינואר 2009, ערב כניסתו ללשכת ראש הממשלה, עמד היטל הבלו על כ-2.41 שקלים לליטר - לעומת 2.91 שקלים כיום. בשקלול המע"מ ומסים נוספים, מהווה רכיב המס יותר מ-55% מכלל מחיר הבנזין.

לעומת ישראל, בארצות הברית נדרש הציבור לשלם היטל בגובה של כ-4 שקלים לליטר בנזין, רק מעט יותר ממחצית המחיר המוכרז בארץ. יתרה מכך, מחיר הנפט נמוך היום בכ-23% לעומת השיא שרשם ביולי 2008 - אז היה ברמה של 147 דולרים לחבית. עם זאת, מחיר הבנזין בישראל כיום גבוה בכ-60 אגורות לליטר לעומת המצב באותה התקופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק