שר התקשורת הציג את המפעילות החדשות: "מצפים להוזלת מחירי הסלולר"

מהפכת הסלולר יצאה לדרך. שר התקשורת משה כחלון הציג הבוקר את מפעילות הסלולר החדשות שזכו במכרז: מירס ואקספון. "אנחנו מצפים להוזלת מחירים משמעותית לצרכנים", אמר כחלון, "התחרות תהיה על כיסו של הצרכן הפרטי. חברות הסלולר החדשות ירדפו אחר הלקוח ויפנקו אותו". צפו במסיבת העיתונאים

אחרי שנים שבהם התבקשנו לבחור בין פלאפון, סלקום ואורנג', ייכנסו בקרוב לזירת התחרות שני שחקנים חדשים בעלי תשתית עצמאית – מירס ו-018 אקספון. את שתי החברות, שזכו במכרז שהציג משרד התקשורת, הציג הבוקר במסיבת עיתונאים מיוחדת שר התקשורת משה כחלון. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

חברות הסלולר החדשות - המדריך המלא

"אנחנו מצפים להוזלת מחירים משמעותית לצרכנים", פתח השר כחלון את מסיבת העיתונאים בת"א, כשלצידו ישובים גם בעלי חברת אקספון, חזי בצלאל, ובעלי חברת מירס, פטריק דרהי.

"אמרנו כבר שנכניס לשוק מפעילי סלולר וירטואליים ומפעילים תשתיתיים - והנה זה קורה", אמר כחלון. "המחירים עדיין לא נמצאים במקום שבו הם צריכים להיות, יש למחירים לאן לרדת ובאופן משמעותי. זו גם תנופה גדולה למשק, יש לזה משמעות משקית גדולה. התחרות תהיה על כיסו של הצרכן הפרטי".

"ההערכה שלי היא שזה המכרז האחרון שיכול לצאת בישראל, לפחות בטכנולוגיות האלה. לא יהיו יותר מכרזים. יכול להיות שהנכדים שלנו יצטרכו להוציא מכרזים נוספים, אבל כרגע זה המכרז האחרון. חששנו בהתחלה שהשוק רווי ושלא יהיו משתתפים, אך אני שמח שזה הסתבר כלא נכון ואנשים השתתפו".

"בשנים הקרובות הכוח יחזור ללקוח"

"אם הזוכות במכרז ירצו בחזרה את הכסף שהשקיעו, הן יצטרכו לגייס הרבה לקוחות פרטיים", הוסיף שר התקשורת. "כדי לעשות זאת הן יצטרכו לרדוף אחרי הלקוח, לפנק אותו. זה מה שיקרה. בשנים הקרובות, הכוח יחזור ללקוח, הכוח יחזור לצרכן הפרטי. אף פעם לא הבנתי למה החלש צריך לממש את החזק, מה ההיגיון בזה? אני מאמין שהחזק צריך לממן את החלש".

בעלי חברת "אקספון", חזי בצלאל, שממעט להופיע בתקשורת, פיזר חיוכים ואמר שצריך לשדרג את התשתיות ולהנגיש את התקשורת הסלולרית לכל אדם בישראל. "חיזוק התשתיות והתקשורת מקרב את האנשים אחד לשני", לדברי בצלאל.

"אנחנו באים מאהבה לפעילות הזו אך נכנסים לענף שהדימוי שלו לא בשמיים. אין סיבה לזה. צריך לגרום לכך שאנשים יתחברו לחברה ויזדהו איתה. אנחנו רוצים ליצור משהו בסגנון חברת טבע של התקשורת הסלולרית. המטרה שלנו היא לשפר את איכות החיים ואיכות הסביבה. אנחנו רוצים להיות הוגנים עם הלקוחות. ב-018 כבר הורדנו את המחירים ב-30%, כך שהמטרה של שר התקשורת להוזלת תעריפי הסלולר ב-50% היא לא רחוקה מכך".

גם פטריק דרהי, שלא מרבה להיחשף בתקשורת, נשא דברים דברים ואותת על תחרות אגרסיבית הנמצאת בפתח. "ככל שאנחנו משלמים יותר במכרז, אנחנו נצטרך להיות אגרסיביים יותר", אמר בעלי חברת מירס. דרהי, שדיבר באנגלית, הודה לבכירי משרד התקשורת דווקא בעברית וחזר מספר פעמים על צמד המילים "תודה רבה".

בקרוב: שתי סלולריות חדשות בשוק

על מנת לחייג למנויים שיצטרפו לחברות הסלולר החדשות, תחייגו תחילה 053 ו-058. ככל הנראה תקבל מירס את הקידומת 058, ובמקביל היא תוכל לשמור על הקידומת הנוכחית שלה – 057. אקספון תעשה ככל הנראה שימוש בקידומת 053.

הן מירס והן אקספון יקבלו כל אחת רצועת תדרי דור שלישי בתחום של 2.1 ג'יגה-הרץ. זה יאפשר להן לספק שירותים סלולריים מתקדמים כפי שאנו מכירים כיום, בשלוש חברות הסלולר הקיימות.

לפי תנאי המכרז, נדרשות שתי החברות להשיג לעצמן כיסוי רשת של 10% מהאוכלוסייה עד תחילת פברואר 2012. עד להשלמת הקמת הרשת העצמאית שלהן, מהלך שייערך באופן הדרגתי, יוכלו המפעילות החדשות להיעזר בתשתית חברות הסלולר הקיימות.

כעבור ארבע שנים מהרגע שיצאו לדרך, ייעלה רף הדרישות לכיסוי של 40% מהאוכלוסייה, ובתוך שבע שנים – ל-90% ממנה. במקרה שלא יעמדו בלוח הזמנים, רשאי שר התקשורת להאריך את משך התקופות הללו לתקופה של שלוש שנים לכל היותר, ורק פעם אחת.

בהכנת הידיעה השתתף גד פרץ מ"גלובס"

רוצים עדכונים נוספים על המהפכה הסלולרית? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק