אספקת הגז לישראל ממצרים לא מתחדשת

בישראל ניסו לשמור על קור רוח בעקבות פיצוץ צינור הגז באל-עריש - והבטיחו כי אספקת הגז ממצרים תחודש כבר מחר. אלא שחברת "אמפל" של יוסי מימן הודיעה היום לבורסה: אספקת הגז לא תחודש בקרוב בשל בעיות טכניות בתיקון הצינור

אספקת הגז ממצרים לישראל עדיין לא מתחדשת – כך הודיעה היום לבורסה חברת אמפל של יוסי מימן, המחזיקה גם בחברת הגז המצרית EMG.  להערכת החברה, אספקת הגז המצרי לישראל תחודש רק מאוחר יותר החודש.

כזכור, אספקת הגז ממצרים לישראל נעצרה ב-5 בפברואר לאחר פיצוץ בצינור סמוך לצינור הגז של EMG במצרים. החברה המצרית העריכה לאחר הפיצוץ כי אספקת הגז תחודש עד מחר, אך היום, כאמור, היא דחתה את המועד. הסיבה לעיכוב: בעיות בתיקון הצינור שהתפוצץ.

בתחילת החודש עצר פיצוץ בצינור הגז במצרים, עקב פיגוע טרור סמוך למקום, את אספקת הגז. עפ"י הדיווחים, מחבלים פוצצו את הצינור שמוביל גז ממצרים לירדן וסוריה - המרוחק כ-20 ק"מ מצינור הגז של EMG המצרית, שמוביל גז ממצרים לישראל. בעקבות הפיצוץ הופסקה זרימת הגז ממצרים לישראל.

בינתיים, מנהיגי המהפכה במצרים הגישו לצבא מצרים נייר עמדה רשמי בו הם קוראים לצבא, המחזיק כעת בשלטון, להפסיק את אספקת הגז לישראל בשל "מחיר נמוך מדי" - כך מדווח העיתון האמריקני "USA טודיי". לפי הדיווח, במקביל, הם גם קראו לצבא שלא לאפשר לנשיא המודח חוסני מובארק לעזוב את מצרים. טארק אל-קולי, אחד ממנהיגי המהפכה, אמר לעיתון כי "אם דרישותינו לא ייענו - נצא שוב לרחובות".

40% מצריכת הגז של ישראל

EMG הינה חברה פרטית הרשומה במצרים, ומשמשת כספקית הגז הטבעי השנייה בישראל. החברה הקימה צינור גז מאל-עריש לאשקלון בעלות של כ-460 מיליון דולר, והחלה בהזרמת גז לישראל בשנת 2008. ב-2010 היא סיפקה כ-40% מצריכת הגז של ישראל, והיתרה הגיעה מפרויקט "ים-תטיס", הנמצא בבעלות נובל אנרג'י ושותפויות החיפושים של קבוצת דלק.

בגז הטבעי שמגיע ממצרים משתמשת בעיקר חברת החשמל, במקביל לתחנות הכוח הפחמיות שממשיכות לפעול כסדרן. בשבת שעברה הופסקה אספקת הגז, בעקבות פיצוץ בצינור מרכזי באל-עריש, שאחראי על העברת הגז לירדן ולישראל.

בעקבות הפיצוץ, הורו השלטונות המצריים על סגירת הצינור עד להודעה חדשה, אך בקבוצת מרחב, הצלע הישראלית בשותפות הגז עם מצרים הודיעה כי המתקן שנפגע רחוק עשרות קילומטרים מהמתג האחראי על הגז לישראל וכי מדובר בתקלה זמנית.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק