למרות ההבטחות: אספקת הגז לישראל ממצרים עדיין לא חודשה

בישראל ניסו לשמור על קור רוח בעקבות פיצוץ צינור הגז באל-עריש בשבוע שעבר - והבטיחו כי אספקת הגז ממצרים תחודש כבר בסופ"ש הקרוב. אך גורמים בשוק האנרגיה אומרים היום לחדשות 2 באינטרנט: אספקת הגז עדיין לא חודשה - אך תחודש בימים הקרובים

שישה ימים חלפו מאז פיצוץ צינור הגז במצרים, באמצעותו מוזרם גז לישראל - ולמרות ההבטחות, גם בימים הקרובים לא צפויה להתחדש אספקת הגז למדינה. מקורות בשוק האנרגיה אישרו היום בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי האספקה טרם חודשה, אך עם זאת טענו כי היא צפויה להתחדש בשבוע הבא.

הגז הטבעי ממצרים מספק כ-40% מהתצרוכת בישראל, ומשתמשת בו בעיקר חברת החשמל, במקביל לתחנות הכוח הפחמיות שממשיכות לפעול כסדרן. ביום שבת שעברה הופסקה אספקת הגז, בעקבות פיצוץ בצינור מרכזי באל-עריש, שאחראי על העברת הגז לירדן ולישראל. בעקבות הפיצוץ, הורו השלטונות המצריים על סגירת הצינור עד להודעה חדשה, אך בקבוצת מרחב, הצלע הישראלית בשותפות הגז עם מצרים הודיעה כי המתקן שנפגע רחוק עשרות קילומטרים מהמתג האחראי על הגז לישראל וכי מדובר בתקלה זמנית.

חשש: מחירי החשמל יעלו

מבדיקה של חדשות 2 באינטרנט עולה כי למרות ההבטחות בישראל - לא תחודש בשלב זה אספקת הגז למדינה. עם זאת, הבטיחו גורמים בשוק האנרגיה כי האספקה תתחדש בשבוע הבא.

בעקבות הפיצוץ וההפסקה באספקת הגז, עלה השבוע החשש בישראל כי מחירי החשמל עלולים לעלות. בתכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל פורסם השבוע, כי מחירי האנרגיה עלולים לעלות ב-10% עד 20%. לפיצוץ, כך אומרים בחברת החשמל, השלכה מיידית על ייצור החשמל בישראל, זאת בכפוף לרמת הביקושים לחשמל בארץ ובהתאם לתנודות במחירי הדלקים, סולר ומזוט. 

בינתיים, במצרים נמשכות ההפגנות נגד הנשיא מובארק. מאות אלפי בני אדם נמצאים בכיכר תחריר, רבים מהם קיימו את תפילת יום השישי במקום. במקביל דווח, כי כוחות צבא מתוגברים מקיפים מוסדות ממשל מרכזיים בבירה, לרבות ארמון הנשיא. גדרות תיל הונחו מסביב לארמון הנשיאות, מחשש שההמון ינסה לפרוץ למקום. עוד דווח כי מאות בני אדם מפגינים מול ארמון נשיא מצרים בבירה. כוחות צבא בשלב זה לא מתערבים בהפגנות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק