מתוק? מריר! גם מחיר השוקולד עולה

המבוי הסתום הפוליטי בחוף השנהב, מפיקת הקקאו הגדולה בעולם, עלול לפגוע במשלוחים לרחבי העולם. המשמעות: מחיר המרכיב המרכזי בשוקולד יעלה ב-10%. הנשיא הנבחר הודיע על איסור יצוא קקאו למשך חודש - ובעקבות כך מחירי השוקולד שלנו צפויים להאמיר

השוקולד. עכשיו גם מחירו עולה (חדשות 2)

בשבוע אחד עלו בישראל מחירי הדלק, השמן, הביצים ואפילו הריבית - אך עכשיו יהיה גם קשה יותר להמתיק את המצב: מחירי הקקאו עלולים לעלות בימים הקרובים ב-10%, לאחר שהנשיא הנבחר של חוף השנהב, מפיקת הקקאו הגדולה בעולם, הודיע על איסור ייצוא קקאו למשך חודש. המשמעות: עלייה גם במחירי השוקולד.

אלסאן קווטארה, המנצח בבחירות שנערכו ב-28 בנובמבר 2010, והנשיא הנבחר שהוכר על-ידי הקהילה הבינלאומית, השעה את כל ייצוא הקקאו והקפה מהיום כדי לחסום את מקורות המימון של הנשיא המכהן, שלא מוכר על ידי המוסדות הבינלאומיים, לורן גבאגבו. היצואנים הגדולים במדינה הסכימו לעצור את הייצוא.

התייקר ב-14% מאז נובמבר

הקקאו, חומר הגלם העיקרי בשוקולד, התייקר ב-14% מאז הבחירות בחוף השנהב, על רקע החששות שהמבוי הסתום הפוליטי בחוף השנהב יפגע במשלוחים. עלייה נוספת תלבה גם אינפלציה עולמית, אחרי שמחירי המזון עלו ב-25% בשנה שעברה, והמדינות העניות ביותר בעולם שילמו 20% יותר עבור היבוא שלהן, לפי נתוני האו"ם. תפוקת הקקאו של חוף השנהב מוערכת ב-3.8 מיליארד דולר בשנה במחירים הנוכחיים.

תפוקת הקקאו של חוף השנהב היא שליש מההיצע העולמי, והיא צפויה לעלות השנה ב-1.9%, לפי תחזית קבוצת מקוארי האוסטרלית. הקקאו אחראי לרבע מהיצוא של חוף השנהב. לפני שבועיים הכריז האיחוד האירופי על עיצומים במסחר בינו לבין מדינה זו.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק