בדרך לבג"ץ: נגד מחיר ה-99 אגורות

כמה פעמים נתקלתם במחיר 9.99? וכמה פעמים באמת החזירו לכם את העודף? המצב הבעייתי מוכר לכל אזרח בישראל. הצרכן לא מקבל את העודף, והכסף הגדול נצבר ברשתות השיווק. עו"ד עופר שחל החליט להילחם בתופעה. הוא פנה לשר התמ"ת ואם לא יענה - הוא מתכוון לפנות לבג"ץ

בדרך לבג"ץ: נגד המחיר 99 אגורות (חדשות 2)

מאבק הצרכנים עולה מדרגה: "די למחירי ה-99 אגורות, זו עבודה בעיניים". בימים אלו מתגבשת עתירה לבג"ץ בגין המשך השימוש במחירים 99 אגורות ו-95 אגודות. העודף אינו מוחזר לצרכנים, כיוון שמטבעות בערך של 5 אגורות ו-1 אגורה יצאו משימוש, ונצבר בחשבון הבנק של החנויות.

"מדוע לא אוסרים במשרד התמ"ת את המשך השימוש 'הפיקטיבי' במטבע שבוטל - לא מחוקקים או מתקינים איסור לכל בתי העסק ורשתות השיווק באשר הן לנקוב מחירים במטבעות שבוטלו"?, שואל עו"ד עופר שחל את שר התעשייה והמסחר, בנימין (פואד) בן אליעזר. והוא גם מאיים: אסרו על השימוש במטבעות האגורה וחמש אגורות שבוטלו, או שאפנה לבג"ץ.

"כולנו צרכנים וכולנו מכירים היטב בכל החנויות על בסיס יומיומי את המחירים '19.99 שקל'; '49.99'; או במקרה הטוב '19.95'; '99.95'; וכדומה. עודף אנו לא מקבלים! אנו גם לא יכולים לקבל עודף, כי זה מכבר הוצאו המטבעות בסך 5 אגורות ו-1 אגורות מהמחזור, בצווים של בנק ישראל", מסביר עו"ד שחל במכתבו, וקובל על כך שמשרד התמ"ת נותן לגיטימציה לרשתות השיווק, לסוחרים, מוכרים, קמעונאים ובתי עסק מקטן עד גדול לעשות שימוש ציני במטבעות לא קיימים.

כידוע, מטבע של אגורה הוא ממש היסטוריה וגם השימוש בחמש אגורות הופסק בתחילת 2008 כדי לחסוך בהוצאות המדינה על ייצורו, אך גם שלוש שנים מאוחר יותר, על סף שנת 2011, השימוש במחירים לא עגולים ברשתות ובחנויות עדיין פופולארי מאוד.

בכל העולם נוהגים להחזיר את הסכום הקטן

עו"ד שחל לא מתעלם מהעובדה כי "אימצנו" את הנוהג של נקיבה במחירים לא עגולים מחו"ל, בעיקר מארה"ב. "לא המצאנו את התחבולה הצרכנית הזו", הוא מציין, אך מוסיף מיד כי בניגוד לישראל בכל העולם הצרכן מקבל עודף, גם במטבעות הקטנים ביותר: "מקפידים לתת לך את אותו סנט קטן".

לדבריו, המשך השימוש במטבעות שבוטלו מהווה הטעיה אסורה עפ"י חוק הגנת הצרכן. "המצב היום בישראל בנושא הינו הטעיית צרכנים עם היתר מהממשלה. הטעייה בהסכמה בשתיקה ובאוזלת יד של הרשות". לסיום מציין שחל, כי "זו אינה מדיניות ראויה וקל מאוד לתקן את המצב", ואם לא יעשה כן, מודיע: "אפנה לבג"צ".

משרד התעשייה והמסחר מסר בתגובה: "המשרד הגיש ביום 12.8.10 בקשה לתיקון חוק הגנת הצרכן הקובע כי חל איסור על עוסק להציג או לנקוב הצגת מחיר במטבע שאינו הילך חוקי. הצעת החוק נמצאת בדיון במשרד המשפטים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק