האם פואד יקבל החזר כספי על מוצר?

שר התמ"ת בנימין (פואד) בן אליעזר יצא הבוקר לחנויות בקניון עזריאלי כדי לבדוק האם בעלי העסקים מיישמים את תקנות הצרכנות החדשות שנכנסו היום לתוקף במטרה לאפשר לצרכנים לקבל החזר כספי בעת החזרת מוצר לחנות. "החוק יגביר את התחרות במשק ויפעל לטובת הצרכן", אמר השר

יוצא לשטח: תקנות הצרכנות החדשות לביטול עסקה וקבלת החזר כספי נכנסו הבוקר לתוקף, ופתחו את המהפכה הצרכנים שתעניק זכויות למיליוני צרכנים שיתחררו מעול הזיכויים והחלפת המוצרים. במסגרת התקנות, צרכנים יזכו לקבלת החזר כספי על מוצרים שרכשו בהתאם לתנאים שנקבעו.

מדובר בשינוי מהותי בהרגלי הקנייה של הצרכן הישראלי, שדורש היערכות מצד בעלי העסקים והחנויות. כדי לוודא שהשינוי מתרחש גם בשטח, יצא הבוקר שר התעשייה המסחר והתעסוקה בנימין (פואד) בן אליעזר יחד עם סגנית משרדו אורית לסיור בקניון עזריאלי על מנת לבדוק את מוכנות העסקים לתקנות ביטול העסקה.

במהלך הסיור שוחח השר עם בעלי חנויות ובדק עד כמה הם מכירים את החוק. אחד המנהלים רשת "המשביר לצרכן" שעמו שוחח השר, ציין כי עובדי החנות ערוכים ליישום החוק ואף מעניקים החזר כספי מלא ללא גביית דמי הביטול שעומדים על 5% מסכום הרכישה או 100 שקלים (הנמוך מבינהם).

בן אליעזר הביע שביעות רצון מההחלטה וציין כי זוהי תחרות מלאה. "כעת הצרכנים יוכלו לבחור מאיזה חנות לקנות, גם לפי ההחזר הכספי. אני בטוח שהחוק יגביר את התחרות ויטיב עם הצרכן", אמר.

איך פועלות התקנות?

מהיום תרגישו הרבה יותר חופשיים לקנות: היום נכנס לתוקפו חוק ביטול עסקה והחזר כספי, לפיו יוכלו הצרכנים לקבל החזר כספי מלא על מוצרים שרכשו והחזירו לחנות תוך זמן מוקצב, בניקוי 5% מסכום המוצר או 100 שקלים (הנמוך מבינהם). הנה כל הפרטים על החוק החדש.

על אילו מוצרים החוק תקף?
ניתן להחזיר מוצרים מתחום הריהוט, ציוד לבית ולגן, מכשירים חשמליים, ביגוד והנעלה, שירותי הארחה, נופש ובילוי, חוגים, שירותי אסתטיקה וקוסמטיקה, חברות או מנוי במועדון הנחות, שירותי תקשורת (סלולרי, כבלים, טלפון ואינטרנט), מנוי למועדונים (כושר, ספא, היכרויות, הימורים)

על אילו מוצרים אינו תקף החוק?
מזון, תרופות, תוספי תזונה, הלבשה תחתונה, ריהוט שהורכב בבית הצרכן, מוצר אשר יוצר במיוחד עבור הצרכן.

מהם התנאים לקבלת החזר כספי?
ערכו של המוצר צריך לעמוד על יותר מ-50 שקלים, על המוצר להיות באריזתו המקורית לאחר שלא נעשה בו שימוש, יש להציג קבלה או הוכחה אחרת לביצוע הרכישה בחנות.

תוך כמה זמן ניתן להתחרט ולקבל פיצוי?
מכשירי חשמל ואלקטרוניקה, שעונים ומשקפיים ניתן להחזיר ולקבל החזר כספי תוך שבועיים, ביגוד והנעלה ניתן להחזיר תוך יומיים.

כיצד יוחזר הכסף?
החזרת הכסף תעשה בצורה בה התקבל התשלום. אם התשלום נעשה במזומן או בצ'ק שכבר נפרע יוחזר הכסף במזומן, אם התשלום נעשה באשראי תבוטל עסקת הרכישה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק