בקרוב: הסוף לקנסות היציאה בסלולר

ככל הנראה צפוי לבוא הקץ בקרוב לקנסות הגדולים שחברות הסלולר משיתות על אזרחים תמימים שכל רצונם הוא להתנתק ולעבור לחברה אחרת. ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה הצעת חוק בנושא לקריאה ראשונה ובקרוב גם הכנסת תצטרך להכריע בו. "אתם קובעים קנסות מטורפים וזה ייפסק", אמר שר התקשורת בדיון בוועדה לנציגי החברות

בקרוב נפסיק לשלם קנסות יציאה? אילוסטרציה (Shutterstock)

חדשות טובות: ועדת הכלכלה של הכנסת החליטה היום לבטל את קנסות היציאה בשוק הסלולר. " ביטול הקנסות הוא צעד הכרחי בדרך למהפכה צרכנית בשוק הסלולר שתבוא לידי ביטוי בהוזלת המחירים", אמר יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אופיר אקוניס מיד לאחר ההחלטה.

קנסות היציאה מופיעים בדרך כלל באותיות הקטנות של החוזה עליו חותם הצרכן עם רכישת המכשיר, ובהן מתחבא קנס יציאה אימתני שעלול להגיע לאלפי שקלים. במקרים רבים גובה הקנס גורם לצרכן הישראלי להישאר כבול לחברה עד תום תקופת ההתחייבות. ביטול הקנסות יסיר חסם שהקשה מאוד על מעבר מחברה לחברה.

מוקדם יותר היום קרא שר התקשורת משה כחלון בדיון בוועדה לתמוך ברפורמה לביטול קנסות היציאה בסלולר. הוא השתלח בחברות הסלולר ואמר: "אתם שולטים במשק. אתם קובעים קנסות מטורפים וזה ייפסק".

בדיון הראה נציג משרד האוצר יהודה סבן את הבעייתיות בשוק הסלולרי ועד כמה חשוב לקדם את הרפורמות כדי לשפר את המצב. סבן הראה כי ההוצאה על הסלולרי היא השנייה בהוצאות של משקי הבית ב-2008 - רק אחרי הוצאות החשמל. לדברי סבן המשמעות היא שכל רפורמה שתיעשה תטיב בעיקר עם אוכלוסיות חלשות.

חיסכון של מאות מיליוני שקלים בשנה לצרכן

"נוכל לחסוך מאות שקלים לצרכנים בשנה כתוצאה מהרפורמה של ביטול הקנסות", אמר סבן. חבר הכנסת נחמן שי אמר שהדבר הכי חשוב זה להבטיח כיצד מוסיפים שחקנים נוספים לשוק.

נציג רשות הגבלים העסקיים, רועי רוזנברג אמר כי מדובר בסדרה של מהלכים רגולטורים שלהערכתו יכולים להגביר את רמת התחרות בשוק הסלולר וכי מדובר בהזדמנות של פעם בעשור. "הכנסת מפעיל חדש בעל תשתית תגביר משמעותית את רמת התחרות. הוא יעודד חדשנות ואיכות השירותים ויביא לקפיצת מדרגה בשוק. אנחנו רואים את המהלכים שעושות החברות כבר עכשיו כדי להקשות על כניסתו של מפעיל חדש. קנסות היציאה לוכדים את הלקוחות אבל הדבר הזה יתרום גם למפעיל החדש שייכנס ויגביר את הכדאיות לכניסה שלו", הוסיף רוזנברג.

נזכיר כי שר התקשורת יוזם בשנה האחרונה רפורמה מקיפה בשוק התקשורת במסגרת חוק ההסדרים, שנועדה להרחבת התחרות בשוק ובסופו של דבר להוביל להוזלת התעריפים ללקוחות. בין היוזמות ברפורמה: הכנסת מפעיל סלולרי נוסף לשוק הישראלי וביטול קנסות היציאה בחברות התקשורת שמקשות לדברי השר על מעבר בין חברה לחברה ועל התחרות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק