בקרוב: צפי לעלייה נוספת במחירי המים

ברשות המים ובמשרד התשתיות יגישו בשבוע הבא לממשלה תכנית חירום שתכלול תקציב של 80 מיליון שקלים נוספים למשק המים, ותבחן העלאת תעריפים והחזרת מס הבצורת, על רקע החורף השחון

הכינו את הארנקים - בקרוב שוב צפויה עלייה במחירי המים, ואנו נשלם יותר על הזכות להתקלח. תכנית חדשה שתובא לאישור הממשלה תכיל צעדים דרסטים בניהם: העלאת תעריפי המים ואיסור השקיית גינות פרטיות וציבוריות.

ביום ראשון הבא תגיש רשות המים לאישור הממשלה תכנית חירום מדורגת לחודשים, ובה צעדים שישפיעו ישירות על הכיס שלנו. התכנית, בהיקף של 80 מיליון שקלים, אושרה ביום חמישי האחרון ברשות בשיתוף משרד האוצר ומשרד התשתיות.

חלק מהצעדים המוצעים בתכנית החירום, שצפויים לבוא לידי ביטוי כל אחד לחוד או כתכנית משולבת, בהתאם להיקף המחסור במים. החל מ-2011 מס הבצורת יחזור, מדובר בקנס שהיה תקף בשנה שעברה מיולי ועד דצמבר בגובה 20 שקלים, שחל על כל מ"ק מים שצורך משק בית מעבר למכסה שנקבעה לו.

חשוב להדגיש כי הצעד הזה, או צעד דומה לו אם יאושר, יהיה במקביל ולא במקום העלייה המשמעותית שהייתה בשנה האחרונה בתעריפי המים. כזכור, החל מינואר 2010 התייקרו תעריפי המים ב-30% ובינואר 2011 צפויה עלייה נוספת של 3-4%.

לסגור את הברז לחקלאים?

אבל זה לא הכל, עוד ברשימת הצעדים שיוגשו לשרי הממשלה תהיה הצעה לסגור את הברז לאלפי חקלאים שחרגו ממכסת המים, הצעה שברשות כבר החלו בישומה. במשרד החקלאות זועמים היום על ואומרים כי אם ההחלטה תצא אל הפועל במלואה, החקלאים יאלצו להפסיק באופן מוחלט גידול גזר ותפוחי אדמה.

בנוסף, יוצעו איסור מילוי בריכות והשקיית גינות פרטיות וגינות ציבוריות, יוזמה שטורפדה בשנה שעברה על ידי שר התשתיות ויוזמה להגדלת תקציב מתקני הטפלת המים בעשרות מיליוני שקלים, שמקורם במחירי המים לצרכן. צעד נוסף שיוצע הוא הגדלת תקציב פרסום הקמפיין לחיסכון במים.

בועדת הכספים של הכנסת אומרים היום, כי גם אם התכנית תאושר ותבוא לאישור הועדה חבריה ילחמו בפיתרונות שיטילו קנס ישירות על הציבור.בינתיים צעדי הרשות אינם מביאים פתרון לבעיית המים של ישראל. השאלה הגדולה היא אילו צעדים אסטרטגיים עושה הממשלה ישראל כדי שנוכל להתקלח במחיר סביר בעתיד.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק