דמי הקישוריות צנחו ל-6.8 אג'

שר התקשורת משה כחלון הודיע הבוקר במסיבת עיתונאים מיוחדת על הפחתת דמי הקישוריות שגובות חברות הסלולר. כבר ב-1 בינואר ירד התעריף ל-6.8 אגורות לדקה בשיחות בין מפעילים. איך זה ישפיע על הכיס שלנו?

האם בקרוב נשלם פחות בכל חודש בחשבון הטלפון הנייד שלנו? על פי תוכנית החדשה עליה הכריז הבוקר שר התקשורת משה כחלון, ירדו דמי הקישוריות בשיחות בין מפעילים בצורה חדה ומשמעותית כבר ב-1 בינואר 2011. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

מה זה בכלל קישוריות?

כל שיחה מורכבת משני תעריפים: התעריף שגובה הרשת בה הלקוח מנוי ותעריף נוסף להשלמת שיחה כשמתקשרים לרשת אחרת, או בקיצור - קישוריות. כך לדוגמה אם תעריף דקת שיחה ברשת מסוימת עומד על 30 אגורות לדקה והלקוח מתקשר לרשת אחרת - לתעריף הזה יתווספו דמי הקישוריות.

כמה נשלם?

התעריף כיום עומד על 25 אגורות לדקה כשמתקשרים מחברה אחת לחברה אחרת, תוספת על התעריף בשיחות בתוך החברה. לפי תכנית השר, התעריף יירד ל-6.8 אגורות בלבד, הוזלה דרסטית של כ-74%.

ומה יהיה בעתיד?

לא מדובר בהפחתה אחרונה. משרד התקשורת מתכנן להמשיך להפחית את התעריף בהדרגה גם בשנים הקרובות, כשהיעד הסופי מיועד לעמוד על 5 אגורות לדקה בלבד - בשנת 2014.

מישהו יודע שמשלמים תוספת גם על SMS?

לא הרבה יודעים, אבל משלמים תוספת בין מפעילים גם בשליחת מסרונים, הודעות טקסט. כיום התעריף עומד על 3 אגורות להודעה. בתחילת 2011 התעריף יופחת ל-0.16 אגורות בלבד, סכום זניח ביותר.

איך זה ישפיע על החשבון שלי?

רובנו כלל לא יודעים מה התעריף לדקה שגובות חברות הסלולר, כיוון שרוב התכניות היום בנויות על תעריף "פיקס", כלומר תעריף אחיד לדקה, לא משנה אם השיחות מתקיימות באותה רשת, בין רשתות או לבזק. המשמעות: מי שמחויב לתכנית מסוימת - ימשיך לשלם את התעריף הקבוע בה.

מי בכל זאת יהנה?

בעיקר מי שיתקשר מקו טלפון נייח, כמו בזק. כל שיחה לטלפון סלולרי תוזל עם כניסת התעריף החדש לתוקף ב-18 אגורות לדקה. משמעותי מאוד.

ומה אומרות חברות הסלולר?

חברות הסלולר לא יושבות בחיבוק ידיים לנוכח המהלך שצפוי לגרום להם להפסדים. החברות מנהלות בחודשים האחרונים מאז נודע על הכוונה להפחית את דמי הקישוריות מלחמת חורמה בשר התקשורת.

מחברת סלקום נמסר בתגובה להחלטה כי "טרם קבלנו את ההחלטה ממשרד התקשורת ואת הנימוקים להחלטה. על פניו נראה כי החלטת שר התקשורת מוטעית ומעידה מעל לכל על פגמים וכשלים חמורים שנפלו בתהליך ואשר איננה מבוססת על עלות פלוס רווח סביר כמתחייב על פי חוק. אנו מעריכים כי לאחר שנקבל את החומר המלא לידינו ונבחן אותו לא יהיה מנוס אלא לפנות לערכאות משפטיות".

 עמוס שפירא, מנכ"ל סלקום, אמר: "סלקום שתפה פעולה באופן מלא והעבירה למשרד התקשורת כל חומר שהתבקשה ככל שהיה בידה. מבנה החשבונית ללקוח נקבע על פי הנחיות משרד התקשורת".

השר תוקף את חברות הסלולר בחריפות

כחלון תקף לא חסך מילים ותקף בחריפות את חברות הסלולר במהלך מסיבת העיתונאים. השר העביר ביקורת קשה על חוסר שיתוף פעולה מצידן וחוסר שקיפות.

"הן ניסו לערער את אמינות הדו"ח של NERA, לא נתנו את כל הנתונים שהתבקשו לתת ושיתוף הפעולה היה מאוד חלקי", אמר כחלון. "איפה שהיה להן נוח הן שיתפו פעולה ואיפה שלא - אז לא", הוסיף.

עוד אמר השר, כי החברות "עשו מיליארדים על חשבוננו בגלל חוסר השקיפות. לכן, אני מבקש מחברות הסלולר - קצת צניעות כשאתן מדברות על שקיפות". השר כחלון אמר כי הישראלים לא מבינים בכלל את חשבונות הסלולר שלהם והכל בגלל היעדר שקיפות, ואף השווה זאת לחשבונות אחרים במשק אותם ניתן להבין בקלות, כמו חברת החשמל. "פעלנו מתוך אחריות ציבורית ואין לנו כוונה למוטט אף חברה", אמר.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק