גם לפרות חם: מחסור בחלב ברשתות השיווק

גל החום העולמי ממשיך להשפיע על סל הקניות שלנו: הפעם, הוא פוגע בתפוקת החלב של הפרות וכבר מביא למחסור במוצרי חלב ברשתות השיווק

כן בוכים על חלב שנשפך: האם צפוי בקרוב מחסור משמעותי במוצרי חלב ברשתות השיווק, מה שעשוי להוביל לעליית מחירים? כבר היום מדווחים בחלק מהסופרים ומהמכולות על מחסור בשקיות חלב, תוצאה ישירה של גל החום הכבד שפקד אותנו ופגע יותר מתמיד בתפוקת החלב של הפרות הישראליות - אבל זה לא הכל. בשל המחסור בחלב טרי המחלבות הגדולות בשוק הודיעו השבוע לרשתות השיווק שלקראת סוכות ייתכן מחסור גדול יותר, גם במוצרי חלב נוספים.

בכל שנה במהלך חודשי הקיץ הפרות בישראל מניבות פחות חלב באופן משמעותי לעומת בחודשי החורף, כשבמקביל, ביקושים למרבית מוצרי החלב - גלידות, יוגורטים וגבינות רק עולה. אבל השנה הפער הזה, גדול מתמיד: פרה ממוצעת מניבה בכל שנה 10-11 אלף ליטר, ובחודשי הקיץ עד 4,000 ליטר, 25% פחות מאשר בחורף. השנה, מדווחים לנו היום רפתנים, יש ירידה של 10% נוספים בתנובת החלב בהשוואה לשנים הקודמות.

במועצת החלב ובמחלבות מנסים לפי שעה להרגיע את הציבור. אבל, גל החום בקיץ הזה - שכבר הוביל לעלייה במחירי הירקות, הפירות והלחם - מאיים לכרסם לנו פעם נוספת בכיס מיד אחרי החגים.

חשש ממחסור גם בירקות לקראת ראש השנה

גלי החום הכבדים שתקפו אותנו בקיץ האחרון השפיעו לא רק על בני האדם אלא גם על התוצרת החקלאית. תנאי מזג האוויר הקשים פגעו קשות ביבול של הפירות והירקות. בין הזנים שנפגעו בצורה המשמעותית ביותר: ענבים, שזיפים, אפרסקים, משמשים, עגבניות, מלפפונים ופלפלים.

צבי אלון, מנכ"ל מועצת הצמחים אמר כי "גל החום הביא לכך שהפרחים נשרו ולא נוצרו פירות או ירקות".
בעקבות הפגיעה ביבול, התריעו החקלאים כי עלול להיווצר מחסור בפירות ובירקות שישווקו לקראת החג. מנהלי אחד הסניפים של רשת שיווק גדולה הגדיל לעשות כשהציב שלט בפתח החנות, בו הוא מתנצל על השיבושים הצפויים באספקת ירקות וירק טבעי".

גם מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי הירקות לא נשמע אופטימי לגבי הסיכוי למחסור בתוצרת חקלאית במהלך החג. ""לצערי בחג הזה נרגיש מחסור בשל ירידה משמעותית של 70% ביבול הירקות, ושל 25% במחיר הפירות". בניגוד ליפרח, משרד החקלאות מיהר להרגיע את המגדלים והקונים: "החום אכן פוגע ביבולים, אך ענפי הפירות והירקות צפויים להתאושש תוך מספר ימים"

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק