הרבי אמר: אסור להיכנס לאוברדראפט

פסק הלכה חדש של הרב יעקב אריאל, מחשובי הרבנים בציונות הדתית, אוסר כניסה לאוברדראפט בבנק וקבלת הלוואה בריבית. הרב אריאל: מי שרוצה להיכנס למינוס בבנק - "שישאל שאלת חכם"

פסק הלכה: לא להלוואה (רויטרס)

אסור לבקש הלוואה בריבית או לבצע משיכות יתר למטרות צרכניות אלא למטרות מסחריות בלבד, לכן, לאנשים פרטיים אסור להיכנס למצב של משיכת יתר בחשבון הבנק ללא שאלת חכם - כך פוסק הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן ומחשובי הרבנים בציונות הדתית.

פסק ההלכה החדש, שלפי הערכות ישנה משמעותית את ההתנהלות הצרכנית של הציבור הדתי, יתפרסם בעלון השבת של "גילוי דעת" המחולק בבתי הכנסת ברחבי הארץ.

הלוואות בריבית ביהדות מסודרות לפי הלכת "היתר העסקה", אישור המתיר לבנקים להלוות בריבית, למרות איסור הריבית ההלכתי. עם זאת, הרב אריאלי קובע כי "היתר העסקה" אינו תקף להלוואות למטרות צריכה, אלא אך ורק למטרות מסחריות, ועל כן אסור לאנשים פרטיים להיכנס למינוס ללא שאלת חכם.

"גם היתר העיסקא הנהוג בימינו אינו מתיר בשופי כל הלוואה צרכנית, ומן הראוי לנוטל הלוואה כזו, או המושך משיכת יתר למטרות צרכניות, שישאל שאלת חכם", כותב הרב אריאלי ומוסיף כי "דווקא בתקופה המודרנית, שבה האשראי הוא המניע את גלגלי המשק, מן הראוי שלא נרמוס את הערכים המוסריים של מצוות גמילות חסדים ואיסור הריבית. אילו היה גם האשראי היצרני מתחשב יותר בעקרונות העסקה של ההלכה, היו ההשקעות רציניות ואחראיות יותר, ומקדמות ביתר יעילות את המשק". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק