בעקבות השרב: עלייה דרמטית במחירי הפירות

מי שירצה להתקרר מעט בעזרת אבטיח קר או ענבים מרעננים - לא בטוח שזה ישתלם בקרוב, זאת משום שהשרב הכבד בימים האחרונים גורם גם לנזקים כלכליים. בעקבות החום הכבד, ובעקבות החורף שלא היה קר מספיק, הפירות מבשילים מהר בשדות והמחירים שלהם צפויים לזנק בשיעור חד. אז על אילו פירות נשלם יותר הקיץ? בדקנו עבורכם

אם ביקרתם בימים האחרונים בשווקים או ברשתות השיווק וחשבון מחירי הפירות נראה לכם גבוה במיוחד - לא טעיתם. בעקבות החורף שלא היה מספיק גשום וקר, ובשל החום הכבד של הימים האחרונים, חלק גדול מהפירות לא הבשילו - מה שגרם לכמות הייבול להצטמצם ולמחירים לטפס באופן משמעותי.

בענף הפירות במועצת הצמחים מספרים כי בחלק מהפירות היבול היה נמוך בכמעט 50% אחוזים השנה. כך למשל יבולי המשמש, שנמצא כבר בסוף עונת השיווק שלו, כמותם היתה נמוכה השנה בכ-40% משנה שעברה. היקף היבול השנה עמד על כ- 6,000 טונות, זה לעומת 10,000 טון בשנה שעברה. גידולי האפרסקים והשזיפים התכווצו גם הם בהיקף של כמעט 20%.

הדובדבנים שגם בשנים טובות לא זולים במיוחד, התייקרו גם הם השנה בעקבות ירידה של עשרות אחוזים ביבול. מחסור צפוי גם באגסים ששיווקם יחל בשבועות הקרובים, ואת התוצאה של היבול המצומצם אתם רואים היום במחירי הפירות והיקרות בשווקים.

מחסור במספר העובדים הזרים

ברשתות השיווק מאשרים היום כי מחירי פירות הקיץ עלו בכ-20% וצפויים להתייקר בעקבות גלי החום האחרונים. בשבועות האחרונים הושמדו כ-5000 טון פרי, שהוסיפו גם הם לייקור הפירות. מי שעוד נפגעים מהחמסין הם המלונים והאבטיחים שמתבשלים בשמש הקופחת.

בהתאחדות האיכרים טוענים היום כי מלבד החום ישנו מחסור בעובדים זרים, בטח בכאלה שיכולים לקטוף את הפרי הבשל, כשבחוץ 40 מעלות בצל.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק