האירו ירד - אז למה המחירים לא יורדים?

שער האירו צונח, אבל איכשהו הקריסה הזו לא באה לידי ביטוי במחירים שאנחנו משלמים על מוצרים מיובאים – מבושם ועד מכונית. מדוע? יצאנו לשמוע את התירוצים

לכאורה זה נשמע הגיוני: האירו יורד, אז מחירי המוצרים המיובאים מאירופה יירדו גם כן. אבל המציאות שונה. כמעט בכל מקום בו תרצו לקנות מוצרים אירופאיים תשמעו את התשובה הבאה: מחיר המוצרים לא ירד בגלל ירידת האירו.

ויש לכך הסבר: היבואנים עדיין לא סיימו לשחרר את המוצרים מהמכס כששערי החליפין היו גבוהים, ולכן בשלב הראשון ניתן לצפות להמשיך לראות את היבואנים מוכרים את המחירים עדיין במחירים גבוהים.

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?

גם מי שמעוניין לרכוש רכב חדש - לא יזכה להנחה הגונה. מחירי הרכבים נשארו כשהם ובענף הרכב לא מאמינים כי המחירים יירדו בעקבות צניחת האירו. למרות שפל של שבע שנים באירו וירידה של עשרות אגורות בימים האחרונים, מרבית המוצרים אפילו התייקרו.

המתינו עם הקניות

יש האומרים כי הספקים עדיין מנצלים את טיפשותו של הצרכן הישראלי - וקוראים להורדת מחירים בעקבות ירידת האירו. באופן מוזר, או לא כל כך מוזר, הרשתות שבדרך כלל ששות להתראיין בנושא - נעלמו היום דום. הן העדיפו שלא להסביר למצלמה מדוע המחירים לא יורדים: "שקם אלקטריק", "מחסני חשמל", "טרקלין חשמל", אאודי, פולקסווגן, פיאט, סקודה, "זארה" ו-H&M גילגלו את האחריות הלאה.

אז מי שיכול להמתין עם הקנייה עדיף שיעשה כך, כדי שהמלאי ייגמר - ואיתו גם כל התירוצים. בניגוד למגמה של הימים האחרונים, המסחר על המטבע האירופי בבורסה בתל אביב ננעל בעלייה קלה: האירו דווקא התאושש היום ושערו נקבע על 4.7762 שקלים לאירו אחד.