בנק ישראל פתח במלחמה נגד איצקו

המשביר הצרכן פתח במבצע בו מחולקים שטרות כסף הדומים מאוד לשטרות אמיתיים ללקוחותיו. אלא שבבנק ישראל כנראה דואגים יותר לשטרות מאשר לציבור, ופנו להנהלת המשביר בטענה כי "עלולה להיגרם פגיעה בכבודו של השטר". במשביר ביקשו בתגובה מבנק ישראל להפנות את זעמו דווקא כלפי השטרות של המונופול. רק בישראל

שטרות הכסף שבתמונה נמצאים במרכזו של מאבק בין "איצקו" מסדרת הטלוויזיה רמזור, לבין הפקידים בבנק ישראל.

בימים האחרונים פתח המשביר לצרכן במבצע בו הוא מחלק ללקוחותיו שטרות של "כסף משביר", איתם הם יכולים לקנות ברשת החנויות. אך במקום ש"י עגנון ויצחק בן-צבי, מופיעים על השטרות פרצופיהם של איצקו, לילך והילדה דניאל.

בבנק ישראל, מתברר, זועמים על המשביר לצרכן שעושה שימוש בשטרות דומים לשטרות האמיתיים. אל בנק ישראל הגיעו תלונות של אזרחים שהשתמשו בכסף במהלך קניות בסופר-מרקטים ושילמו איתו לנהגי מוניות שלא שמו לב כי הנייר שונה - וגם הפרצופים שונים. לאחר קבלת התלונות, החליטו בבנק לפנות למשביר לצרכן בבקשה שיעצרו את השימוש בשטרות.

יש כאן "פגיעה בכבוד השטר"?

"המעשה שעשיתם הוא בניגוד להוראות בנק ישראל", נכתב במכתב שהועבר למשביר, "יש בו פגיעה בזכויות היוצרים ועלולה להיגרם גם פגיעה בכבודו של השטר". בנוסף הסבירו בבנק כי המראה של השטר עלול להטעות את הציבור.

בהנהלת המשביר לצרכן הופתעו מהתגובה הנזעמת של הבנק, ולא הבינו מדוע הם לא מתרעמים גם על השטרות של משחק המונופול. "אני לא חושב שיש פה פגיעה בכבוד השטר ואין פה כוונה להטעיית הציבור", אומר אסף בן דב, מנכ"ל המשביר, שהוסיף כי הוא מודע לבעיה והיא מטופלת.

אך למרות ההסברים של בן דב, בבנק ישראל לא מתרשמים וכעת הם בוחנים את דרכי הפעולה כנגד המשביר. "במעשה שעשיתם יש איסור פלילי, עליכם לחדול מהפצת השטרות האלה ולאסוף אותם מיד, ולאחר שנקבל את תגובתכם לנושא נחליט על צעדינו בהמשך", כך בנק ישראל.

ואגב, בבנק ישראל הודיעו לפני מספר שבועות כי הם בוחנים את החלפת הדיוקנות המוטבעים על השטרות. אך כרגע נראה כי איצקו, חפר ומירי - הם ממש לא חלק מהמועמדים.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק