לא חרדים? לא תקבלו דירה מוזלת

מי באמת נהנה מהדיור המוזל שמאפשר משרד השיכון? יש כמה פרויקטים ברחבי הארץ שבהם עוד אפשר למצוא דירות במחיר שפוי בסיוע המדינה, אך מתברר שלמשפחות ברוכות ילדים הדלת פתוחה - לזוגות צעירים עם שניים או שלושה ילדים כמעט שאין סיכוי. האם יש כאן אפליה מכוונת לטובת החרדים? משרד השיכון: אין כל העדפה למגזר

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס אמנם שב והבטיח בשנה האחרונה כי המשרד שבראשו הוא עומד ידאג לשווק אלפי דירות בפרויקטים חדשים בכל רחבי הארץ לזוגות צעירים במחירים מוזלים במסגרת פרויקט "מחיר למשתכן" - אך מסתבר שוב שהבטחות לחוד ומציאות לחוד.

תחקיר "תכנית חיסכון" מגלה כי השר מציב בהגרלות למכרזים השונים בפרויקט תנאי מרכזי אחד שקובע את מידת הזכאות לדירה: לא שירות בצה"ל, לא מקום המגורים, לא המצב הכלכלי - מספר הילדים של בני הזוג. מסתבר שבמכרז הבינוי והשיכון מעניקים העדפה למשפחות מהמגזר החרדי, בפרויקטים בשכונות ובערים חילוניות לגמרי.

משיחות עם נציגות הפרויקט עולה שהקריטריון היחיד שעניין אותם הוא מספר הילדים, וכשנשאלו אם מדובר בשכונה שתהיה חרדית - ענו שסביר להניח שזה מה שיקרה מאחר ויהיו אלה משפחות מרובות ילדים.

בעקבות השיחות נערכה בדיקה באתר של משרד הבינוי והשיכון, על מנת לראות אם מודגש כי מדובר בדירות בשכונות חרדיות או שסעיף מספר הילדים הוא הסעיף המרכזי. והתשובה באתר: קיימים כמה קריטריונים לזכאות ולא רק מספר הילדים.

המשכנו בבירור מול מכרזים אחרים בארץ דרך משרד הבינוי והשיכון, הפעם באשדוד. גם שם נענינו באותה תשובה מכעיסה: הנתון המרכזי הרלוונטי בעת שאנו ניגשים להגרלה הוא מספר הילדים.

תגובת משרד הבינוי והשיכון: "הקריטריונים של מכרזי מחיר למשתכן נקבעו כבר לפני 15 שנה וכמובן שאין כל העדפה למגזר כזה או אחר ואין כל מגבלה ביחס לזהות הרוכשים. כאשר נידרש לבנות תעדוף, מצבה של משפחה חסרת דירה עם ילדים קשה באופן יחסי ממצבה של משפחה חסרת דירה ללא ילדים. יחד עם זאת, משרד הבינוי והשיכון בוחן בימים אלה את נושא שינוי הקריטריונים בכדי לאפשר למגוון רחב יותר של משפחות להשתתף במכרזים".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק