איך תדעו שהמצות שרכשתם אינן מזויפות?

תעשיית הזיופים לא פוסחת על שוק המצות: 7 טונות של מצות מזויפות התגלו בפשיטה משטרתית בבאר טוביה, חלקן נושאות את תמונתו של הרב עובדיה יוסף. ברבנות הראשית מזהירים מפני אכילת חמץ בפסח ומסבירים כיצד תזהו את האריזה המזויפת. שלא יעבדו עליכם

זהירות, חמץ: כשבעה טונות של מצות מזויפות נחשפו אתמול בפשיטה של המשטרה על מפעל בבאר טוביה, ועליהן סימני כשרות ואף תמונתו של הרב עובדיה יוסף. על פי החשד, המצות שווקו לכל חלקי הארץ ומחירן זול משל מצות אחרות.

בעקבות חשיפת המצות המזויפות, הרבנות הראשית פרסמה הודעה לציבור ובה היא מזהירה מפני אכילתן בפסח כיוון שהן נחשבות חמץ לכל דבר, למרות שעל אריזתן חתימות ציוני כשרות של רב קריית ארבע הרב דב ליאור שליט"א, רב מקומי במועצה מקומית באר טוביה - הרב יצחק אמרבי שליט"א, וכן חותמות של בד"ץ יורה דעה ובד"צ בית יוסף.

אז איך אפשר לזהות? ברבנות הראשית מבקשים למנוע בלבול בקרב הציבור ומפרסמים את תמונות האריזות שנתפסו במפעל בבאר טוביה. כאמור מדובר באריזות של קילוגרם שנקראות "מצות מהדרין". על גבי אחת משתי האריזות שנתפסו נרשם "מצות שמורות בעבודת יד אפויות באש ופריכות - כשר לפסח למהדרין מן המהדרין". בחזית האריזה מופיע שולחן סדר ערוך שעליו מונחת באופן בולט, הגדה עם תמונה ענקית של הרב עובדיה יוסף.

באריזה אחרת נראית שלישיית מצות עגולות וכיתוב מתחתיה: "מצה שמורה לפסח, מצווה שמורה ללב רחב". ברבנות מסבירים שמחיר המצות המזויפות נע בין 35 ל-50 שקל, בעוד שחבילת מצות שמורות כשרות נמכרות תמורת כ-75 שקלים.