אנשים דחפו תינוקות בפתיחת H&M

טירוף בתל אביב עם פתיחת חנות הרשת השוודית: עם הינתן אות הפתיחה פרצו קונים רבים לחנות במה שנראה כמו בריחה מפיגוע. כמה תינוקות נדחפו בעגלותיהם והוצאו מיד מהחנות והכל - לעיני הצלמות

המרוץ לחולצות: אחרי GAP גם ענקית האופנה השוודית H&M מגיעה לישראל ופותחת הבוקר את סניפה הראשון בקניון עזריאלי. מהומה גדולה נצפתה בטקס ההשקה החגיגי בתל אביב שהועבר בשידור חי בערוץ החדשות.

דקות לפני פתיחת הסניף, המתינו עשרות קונים נלהבים מחוץ לסניף והמתינו למנהל הסניף שיגזור את הסרט האדום. מיד אחרי הספירה לאחור, התנפלו עשרות צרכנים על מדפי החנות. כתוצאה מכמות האנשים, נרמסו שני תינוקות שהיו בקהל הקונים.

עוברי אורח חילצו את עגלות התינוקות אל מחוץ לסניף, בשעה שרבים אחרים המשיכו לנהור לתוך החנות. למרבה המזל כעבור מספר דקות התינוקות התאוששו, והאמהות עשו את דרכן חזרה אל החנות בדרכן לפריט הבא. "המקום נראה כמו זירת פיגוע", העיד אחד הצופים בהתנפלות על הסניף.

היסטריה בפתיחה החגיגית

לא משנה איזה מבצעים יציעו היום חנויות הבגדים בקניון עזריאלי, כי כול הקונים יבלו בחנות אחת - זו החדשה של H&M. מנכ"ל החברה בישראל, גלעד קרונר, בטוח שהיום נקבעת מהפכת מחירים. "אנחנו מביאים מוצרים אופנתיים ואיכותיים במחירים שלא היו פה קודם", אומר קרונר שטוען שמדובר בקומבינציה מנצחת של אופנתה ואיכות.

אולם, מבקרי הרשת אומרים שהעלייה ארצה תביא איתה גם עלייה במחירים, שיהיו גבוהים בהרבה מאלה שבאירופה. בכל זאת, כנראה שלפחות בתקופה הקרובה, לא זה מה שירתיע את הצרכן הישראלי בדרך לקופה.

על פי הערכות, החנות החדשה תצליח, אבל הסטטיסטיקה אינה תמיד לצידן של החברות הבינלאומיות שניסו להיכנס לשוק בישראל. לדאנקן דונאטס, שמגלגלת מיליארדי דולרים בארצות הברית, הספיקו חמש שנים מאכזבות, וב-2001 סגרה הרשת את סניפיה בארץ.

גם חברת האופנה בנטון, שניסתה פעמיים לפתוח חנויות בארץ הקודש, סגרה אותן כעבור מספר שנים. ואפילו סטארבקס, רשת בתי הקפה הגדולה בעולם, נחלה כישלון חרוץ ובשנת 2003 סגרה את סניפיה בישראל, לאחר שנתיים בלבד.

אז האם הקהל המקומי יתמכר לרשת האופנה הבלונדינית? את זה נגלה עם הזמן. מה שבטוח הוא שמיום חמישי נתהה כולנו איזה מותג לקנות בקפיצה הבאה לחו"ל - כשכבר כמעט הכול נמצא עכשיו בארץ.

לחץ פרו-פלסטיני נגד הפתיחה

בעוד בארץ חוגגים את המאורע, באירופה צפויים הערב להתקיים הפגנות נגד פתיחת חנויות רשת האופנה בישראל. ארגונים פרו פלסטיניים מרחבי אירופה קוראים להחרים את החברה ולהפגין מול חנויות הרשת באירופה ומשרד החברה בשוודיה תחת הסיסמה "אל תיקנו מהכיבוש". הארגונים, דורשים מהרשת שלא לפתוח חנויות בישראל עד שהכיבוש והפשעים נגד האנושות, כדבריהם, ייפסקו.