תחקיר: מה באמת מכיל הלחם הקל שאתם אוכלים?

רבים מאתנו מקפידים לאכול לחם קל מתוך מחשבה שהוא מכיל חצי מכמות הקלוריות שבלחם רגיל. אבל מתברר שזה לא תמיד המצב. תחקיר מיוחד של "תכנית חיסכון" בשיתוף המועצה לצרכנות מגלה פערים של עשרות ואפילו מאות אחוזים בכמויות השומן, הפחמימות וכמובן הקלוריות

המצפון של שומרי המשקל למיניהם הרבה יותר שקט כאשר הם שולפים ממדפי הסופר לחם קל או לייט. ההצהרות על גבי האריזה נשמעות מפתות למדי: 40, 39 ואפילו 36 קלוריות לפרוסה, אבל מתחקיר תכנית חיסכון עולה כי המציאות אחרת לגמרי.

בבדיקה שערכנו במכון התקנים בשיתוף המועצה לצרכנות נבדקו עשרה סוגי לחמים שנקראים, כך על פי האריזה, לחמים קלים. ביקשנו לבדוק האם כמות השומנים, הפחמימות והקלוריות המצוינים על גבי האריזה, תואמים למה שנמצא בתוכה. אז מסתבר, על פ י התוצאות, שהלחם הקל לא בהכרח יעזור לכם להגיע למשקל המיוחל.

חריגה מהמותר בתקן

במספר מקרים מצאה המעבדה יותר קלוריות בפרוסה בהשוואה למספר המוצהר על גבי האריזה, בהפרשים שמגיעים לעשרות אחוזים, כך גם כמות השומנים למאה גרם חרגה במאות אחוזים מהמוצהר על גבי האריזה וכמובן סטתה מהמותר בתקן.

כך למשל בפרוסת לחם שישה דגנים קל של מאפיית השלום, שמכילה, על פי הכתוב על האריזה, רק 36 קלוריות- נמצאו 49 וחצי קלוריות, הפרש של 38%.

בפרוסת לחם הולנדי מופחת קלוריות נמצאו 51.3 קלוריות, זאת לעומת 36 שהיו אמורות להימצא על פי מה שצוין על גבי האריזה. מדובר בפער של 42%.

בחלק מהלחמים החברות כלל לא ציינו על גבי האריזה את מספר הקלוריות לפרוסה ודווקא בהם מספר הקלוריות בפועל היה גבוה יחסית ללחמים קלים. כך למשל בפרוסת לחם קל דגנים, מחיטה מלאה, הפינוק המושלם, נמצאו לא פחות ממאה ואחת קלוריות. בפרוסת לחם שחור פרוס של דגנית עין בר נמצאו 63 קלוריות ובפרוסת לחם כפרי קל של עינת 52 קלוריות.

עודף שומנים וחלבונים?

אבל יש גם מי שלא חורג בכמות הקלוריות: לחם אחיד קל, לחם באלאנס ולחם בסגנון צרפתי של אנג'ל לא נמצאו חריגות. כך גם בלחם שחור פרוס קל של מאפיית בדש.

ומה באשר לכמות השומנים, חלבונים ופחמימות? מתוך עשרה לחמים קלים שבדקנו, בשמונה דוגמאות נמצאו חריגות בנושא של חלבון או שומן, פחמימות והחריגות היו משמעותיים אפילו בהיקפים של מאות אחוזים.

בלחם קל דגנים מחיטה מלאה, הפינוק המושלם, נמצא פער של 900 בכמות השומן למאה גרם. בלחם באלנס של אנג'ל נמצאה חריגה של 213% בכמות השומן. ובלחם שישה דגנים קל של מאפיית השלום, פער של 187%.

במאפיית דגנית עין בר בקיבוץ עינת מסרו בתגובה לממצאים: "כהחלטה עקרונית אנו מצהירים על גבי האריזות את ההצהרה אשר התקן מחייב אותנו והיא הצהרה למאה גרם מוצר. הצהרה שמתייחסת למספר קלוריות לפרוסה אינה יכולה להיות מדויקת. אנחנו משתדלים לתת לצרכן את אשר מחייב התקן".

תגובת מאפיית השלום באור יהודה: "אנו שמחים שתוצאות הלחם שלנו חרגו במעט מהמוצהר על גבי האריזה, עם זאת נבדוק את התוצאות ונתקן במידת הצורך".