למה החרדים משלמים פחות בקופ"ח?

חוק ביטוח בריאות ממלכתי מחייב את קופות החולים להעניק שירותים שוויוניים לכל האזרחים, מכל המגזרים – אבל בפועל זה לא קורה. תחקיר העיתון גלובס מגלה שבחלק ממוקדי החירום של הקופות נהנית האוכלוסייה החרדית ממחירים נמוכים יותר

כמה עולה ביקור במוקד חירום של קופת חולים? תלוי איפה אתם גרים, ועל איזה מגזר אתם נמנים. ברוב היישובים הקופות גובות בין 50 ל-69 שקלים עבור ביקור במוקדים שפועלים בערבים ובסופי שבוע. אבל יש מקומות שבהם המחיר נמוך משמעותית - בישובים החרדיים.

כך למשל בעבור ביקור במוקד קופת חולים בכפר סבא תשלמו 68 שקלים, אבל תמורת ביקור במוקד קופת חולים "כללית" בביתר-עלית, לא תשלמו דבר.  אבל הכללית לא לבד, במוקד קופת חולים "לאומית" בהרצליה ציינו כי התשלום עבור ביקור עומד על 66 שקל, אך במוקד בבני-ברק, ניחשתם נכון, התעריף היה שונה לחלוטין, שם גם לא נדרשים לשלם עבור ביקור.

האפליה הזאת חוזרת על עצמה גם בשאר הקופות. במוקד של קופת חולים "מאוחדת" בתל אביב, תשלמו עבור כל ביקור 51 שקלים. באזור בית שמש נבדקו שני מוקדים שונים, באחד גובים 40 שקלים תמורת ביקור, אבל בשני לא תשלמו שקל אחד.

תביעה ייצוגית בסך 194 מיליון ש"ח

בקופת חולים "מכבי" מדיניות התשלום גם היא זהה. התל אביביים ישלמו 69 שקלים עבור כל ביקור, אבל תושבי בית"ר עלית ישלמו רק 15 שקלים בלבד. במוקד של "מכבי" בבני ברק ציינו כי הביקור כרוך בתשלום של 90 שקל, אולם "הקופה מעניקה 50% החזר" - 45 שקל. אגב, החזר דומה אי אפשר לקבל במוקד התל אביבי.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי המפקח על קופות החולים במשרד, שלח כבר לפני כחודשיים מכתב למנכ"לי הקופות, ובו הזהיר כי גביית סכומים לא אחידים מאוכלוסיות שונות פסולה לחלוטין. בינתיים גם הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית על סך 194 מיליון שקלים נגד הכללית, אם לא הרגולטור, אולי האיום הכלכלי יחולל את השינוי.