מה מסתתר בסלטים שאתם אוכלים בבתי הקפה?

בדיקת מעבדה מיוחדת שנערכה עבור חדשות 2 בשיתוף המועצה לצרכנות מעלה ממצאים חמורים במיוחד: בכל רשתות בתי הקפה הגדולות התגלו קוליפורמים ועובשים ברמה חריגה בתוך הסלט. בחלק מהם אף התגלו חיידקי ליסטריה מסוכנים

זו מנה שתראו בכל תפריט של בית קפה ומנה שנחשבת בריאה ופופולרית - סלט. אלא מבדיקת מעבדה שנערכה עבור חדשות 2 בשיתוף המועצה לצרכנות, מתברר כי בחלק מהמקומות 'בריאות' היא מילה שקשה להשתמש בה כדי להגדיר את המנה הזו.

הסלטים שבדקנו הכילו, חוץ מירקות, גם גבינות, טונה ותוספות אחרות. הלכנו לרשתות הפופולריות: ארומה, קפה קפה, קפה ג'ו, ארקפה, קקאו, רולדין וקפה הלל. בכל רשת נבדקו שני סניפים שונים לצורך השוואה - הסך הכל 12 מנות שונות מ-5 רשתות.

כל הסלטים הוכנו במקום על פי הזמנת דוגמי המעבדה. מיד לאחר הקנייה הוכנסו הסלטים לרכב קירור והובלו למעבדת "אמינו-לב", כנדרש על פי התקן. הסלטים לא הוצאו מאריזותיהם המקוריות עד לרגע הבדיקה.

היסטריה בליסטריה

התוצאות התגלו כחמורות ביותר, והן הצליחו להדהים גם את משרד הבריאות. נתחיל בחיידקי הליסטריה - התקן של משרד הבריאות אוסר באופן מוחלט הימצאות של החיידקים האלה באוכל, אבל בבדיקות שלנו הם התגלו.

בסניף אחד של ארומה בקניון אורות באור עקיבא ובשני סניפים שונים של ארקפה - האחד בפארק המדע ברחובות, והשני בקניון הזהב בראשון לציון - נמצאו בסלטי הטונה חיידקי ליסטריה. מדובר בחיידק סביבתי אלים ומסוכן, שעלול לגרום לתחלואה קשה בקרב אנשים שסובלים מבעיות במערכת החיסונית ואף להפלות בקרב נשים הרות.

ומה בשאר המדדים? תמונת המצב קשה לא פחות. אף אחד מהסלטים שבדקנו לא יצא תקין לחלוטין. בשלושה סלטים נמצאו רמות גבוהות של חיידקי קולי-צואתי. התקן אוסר על כמות גבוהה מחמישים לגרם מוצר. ובשטח? בסניף ארומה ברחוב רוטשילד בראשון לציון, סלט הטונה הכיל 6,200 חיידקים בגרם. פי 120 מהתקן. בקפה גו' בפארק המדע ברחובות, אותו סלט טונה - 11 אלף חיידקי בגרם, פי 220 מהתקן. בסניף נוסף של קפה ג'ו, בקניון רחובות, הסלט היווני הכיל 4500 חיידקים בגרם - פי 90 מהתקן. משרד הבריאות קבע שממצאים אלה מצביעים על זיהום צואתי אם כתוצאה מחומר גלם מזוהם או כתוצאה מנהלי עבודה לא ראויים בבית הקפה.

נקמת הקוליפורמים

גם לגבי הקוליפורמים המפורסמים והעובש? ברוב הסלטים יש מהם - ובשפע. אותו סלט הטונה מקפה ג'ו ברחובות פארק המדע נמצאו 240 אלף קוליפורמים בגרם מוצר, כשלפי התקן אמורים להיות לא יותר מ-1000.

ברשת קקאו, סניף ראשונים בראשון לציון - 230,000, וברשת קפה קפה בפארק המדע ברחובות - 180,000 לגרם. ממצאים אלה לפי ניתוח שערך משרד הבריאות עשויים להצביע בין השאר על תהליכי שטיפה וניקוי לא מספקים של הירקות, שהרכיבו את הסלטים.

ניסינו, ומאד רצינו, למצוא סלט אחד ראוי לשבח. ולא הצלחנו. הפחות גרוע שבהם היה סלט טונה - מרשת קפה קפה בקיבוץ יפעת שבצפון. בלי ליסטריה, בלי קולי, בלי סטרפטוקוקים אבל עם חריגה קלה במספר הקוליפורמים ובעובשים. גם סלט הטונה של קפה הלל בראשון לציון נמצא סביר יחסית למאכל עם חריגה קלה בספירה הכללית של החיידקים והקוליפורמים.

התגובות

ארומה ישראל: "הנהלת הרשת תפעל עוד היום לתקן את הנדרש בשני הסניפים המדוברים. במקביל תבוצע כבר בשבוע הקרוב בדיקה חיצונית לכל סניפיה כדי להבטיח את בריאות ושביעות רצון הלקוחות".

קפה קפה: "אנו גאים בתוצאות אליהן הגיע סניף קיבוץ יפעת, ונלמד את הממצאים שנתגלו בסניף קרית המדע. הרשת תפעל לרענן את נהלי המטבח באופן מיידי בסניף הזה ובסניפי הרשת האחרים".

קפה ג'ו: "קפה ג'ו נוקטת בכל אמצעי ההיגיינה ומקפידה על כללי התברואה הנדרשים, על פי הקריטריונים המחמירים ביותר. נבדוק את ממצאי הבדיקות ונפעל בהתאם".

רשת רולדין: "זכייני הרשת ומנהליה פועלים על פי נהלים ברורים לעבודה במטבחי הרשת, על פיהם הסלטים מוגשים טריים ונחתכים במקום מידי יום. נבדוק את הממצאים ביסודיות ונפעל בהתאם".

רשת קקאו: "איכות המוצרים הנמכרים מהווה עיקרון יסוד, שאין עליו עוררין. כל סטייה מעקרון זה, תיבדק, תילמד ותשופר. זאת על מנת להבטיח ללקוחותינו חוויה איכותית".

קפה הלל: "רשת קפה הלל עורכת בשיתוף עם מעבדה מוסמכת בדיקות מזון אחת לרבעון בכל סניפיה, ושמה את איכות המזון בסדר עדיפות עליון".

רשת ארקפה: "התוצאות שהתקבלו עומדות בסתירה עם בדיקות קפדניות שנערכו לאורך זמן בהן לא נמצאו חריגות דומות. הרשת מתגאה בקיום קפדני של נוהלי בטיחות מזון ומוסמכת לתקן ניהול האיכות העולמי. הרשת מנהלת פיקוח הדוק על נוהלי עבודה נכונים. אנו דוגמים את חומרי הגלם באופן שוטף, אך לא ניתן לדגום כל קופסת טונה. אנו מתייחסים במלוא הרצינות לממצאים וניתן את כל תשומת הלב המקצועית לשליטה מוחלטת באיכות ובטיחות המוצרים המסופקים על ידינו".

 הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק