איקאה על חרם הצרכנים נגדה: אנו לא פוליטיים

אלפי ישראלים כבר חתמו על העצומה באינטרנט הקוראת להחרים את חברת הרהיטים השוודית במחאה על הכתבה בעיתון השוודי נגד צה"ל. איקאה: נמשיך לשמור על קשרים מצוינים עם הישראלים. יוזם העצומה: החרם הורחב

החרם נגד ענקית הרהיטים איקאה הולך וצובר תאוצה - וולוו ואבבא נכנסים לכוננות ספיגה: אלפים כבר נרשמו במהלך היום לעצומה הקוראת להחרים את הרשת בעקבות המאמר בעיתון השוודי שטען כי חיילי צה"ל סחרו באיברים של פלסטינים. יוזם והוגה העצומה מספר לחדשות 2 באינטרנט על החרם והתרחבותו, ואילו באיקאה כבר נערכים למגננה ואומרים: אנחנו לא גוף פוליטי.

"אתמול בלילה קראתי על הכתבה המזעזעת, ובתור לוחם לשעבר זה זיעזע אותי", מספר אבי היוזמה, מורן חג'בי בן ה-27. "איקאה זה הדבר הראשון שקפץ לי לראש, ולכן החלטתי להתחיל דווקא בהם".

חג'בי חושף כי החרם נגד איקאה הוא רק הצעד הראשון שלו במאבק. בהמשך הוא מתכוון להרחיב את החרם גם נגד עוד מוצרים וחברות שמגיעים אלינו משוודיה. "כמו שאני מגיע לחו"ל ורואים אותי כנציג של ישראל", מסביר חג'בי ששירת כלוחם בגולני מה הוא רוצה מהרשת, "כך איקאה מייצגת עבור רבים את שוודיה בארץ. זו הדרך להכאיב להם".

המתנחל שבחר להחזיר מלחמה

חג'בי גם רואה את הצעד כסוג של נקמה מתוקה על משהו אחר. לדבריו, מדינות רבות באירופה מחרימות את ישראל, ועוד יותר מכן מחרימות סחורה שמגיעה מיישובים שמעבר לקו הירוק. גם ביתו של חג'בי נמצא מעבר לקו הירוק, ביישוב מצפה יריחו שבבקעת הירדן. "מחרימים אותי - עכשיו אנחנו נראה להם ונחרים גם אותם", הוא אומר בסיפוק.

חג'בי קיווה בתחילה להגיע ל-10,000 חתימות בעצומה. אולם בקצב המדהים שבו אנשים חותמים עליה הוא שוקל לעדכן את העצומה ביעד חדש. "חבל שהתשובה לעלילת הדם השוודית צריכה להגיע מהאנשים הפשוטים ולא מהמדינה", מוסיף חג'בי. "זה כישלון של משרד החוץ".

ומה בקשר לו עצמו? חג'בי, שבימים כתיקונם עוסק בארכיאולוגיה, קנה בעבר מתקן להחזקת שקיות מהחנות המושמצת. למזלו, הוא לא ייאלץ להעלות את המתקן באש, שכן לדבריו: "נתתי את המתקן לחבר כבר די מזמן".

ומה אומרים באיקאה? מהחברה נמסר בתגובה כי "איקאה היא גוף מסחרי א-פוליטי הנהנה מקשרים מצוינים עם הצרכנים הישראלים וימשיך קשרים אלה גם בעתיד".

העצומה להחרמת רשת "איקאה"

עוד כתבות בנושא:

שגרירת שוודיה מגנה את הכתבה: "מזועזעת עד עמקי נשמתי"

ישראל דורשת משוודיה גינוי פומבי