חשד: ניצול עובדים מחפיר ב-AM:PM

תחקירנית חדשות 2 שביקשה להתקבל לאחד מסניפי רשת המרכולים בת"א חושפת חשד לתנאי עבודה מפוקפקים ולא חוקיים בעליל. העובדים נאלצים לחתום על חוזה בן 20 עמודים ומתחייבים לשלם קנסות אם יאחרו ב-15 דקות. תגובת הרשת: "נוסח החוזה נבדק והוא חוקי"

אנחנו עוברים על פניהן של הקופאיות ברשתות השיווק כמעט מדי יום. בדרך כלל לא אומרים מילה, אולי מסננים מדי פעם משהו לעברן, אבל לא ממש מתעניינים בתנאי העבודה שלהן. בעזרת מצלמה נסתרת, אנחנו חושפים בפניכם את מה שנראה לכאורה תנאי העסקה בלתי חוקיים בעליל ברשת המרכוליות AM:PM.

תחקירנית חדשות 2 ביקשה לעבוד כקופאית באחד מסניפי הרשת בת"א, וגילתה כמה מקומם הפער בין מה שמבטיחים לכם בריאיון העבודה - לבין מה שמחתימים אתכם בחוזה.

ברשת מחייבים את העובדים לחתום במקום על חוזה שנפרש לאורך 20 עמודים, מבלי האפשרות לקחת אותו הביתה ולעלעל בסעיפים הקטנים. חדי העין יבחינו כי הם מסתכנים בקנסות דרקוניים בניגוד לחוק אם חלילה יעברו על ההנחיות:

- עובד שלא התייצב למשמרת בלי אישור - יחוייב ב-250 שקלים.

- איחור למשמרת ביותר מ-15 - קנס של 150 שקלים.

- גרעון בקופה ונזקים לסחורה יקוזזו משכרו של העובד.

"הדבר מנוגד לחוק בעליל", מתרעם עו"ד דוד סער, מומחה בדיני עבודה. "אם העובד מאחר יש להוריד משכרו את הזמן שאיחר, אבל לא לתת קנס". 

מרשת AM:PM נמסר בתגובה: "נוסח החוזה נבדק והוא חוקי, יחד עם זאת החברה החליטה על ביטול סעיפים אלה אשר ממילא השימוש שנעשה בהם היה נדיר. ההון האנושי הינו בעל חשיבות עליונה לרשת".