השוק זועם: מע"מ על פירות וירקות

אחת הגזירות החדשות שאמורות להיכנס לתוקף בתקציב החדש היא תשלום מע"מ על פירות וירקות. "זה יפגע בקטנים, בסוחרים, בכל דבר זה יפגע", אמר לנו אחד המוכרים בשוק, שזועמים על הגזירה החדשה. "בוז לביבי. הוא לא יכול לעשות את זה"

זה נראה כאילו כבר היינו בסרט הזה וקשה להתנתק מתחושת ה"דה ז'ה וו". ראש הממשלה בנימין נתניהו גוזר גזירות שעתידות לפגוע בשכבות החלשות, וברחובות - הרוחות סוערות.

בשוק הצבעוני של פתח תקווה, התקשו הבוקר לקבל את רוע הגזירה החדשה - הטלת מע"מ על פירות וירקות. השיחה על הנושא גררה תגובות נזעמות, בלשון המעטה, חלקן תועדו על ידי מצלמת חדשות 2 באינטרנט. "בוז לביבי", צעקו הסוחרים. "הוא עוזר רק לעשירים, הוא רמאי שקרן, מה שהוא מבטיח הוא לא מקיים", צעקו באי השוק ומוכרי הפירות והירקות.

"האנשים שמסתובבים פה הם לא מהעשירים במדינה וירקות ופירות הם מוצר בסיסי - יש דברים אחרים שאפשר להעלות עליהם מע"מ", אמר רוני בלס, בעל דוכן לפירות יבשים בשוק. "אני מוכר ירקות בשוק כבר 35 שנה", הוסיף יצחק קלאורה. "זה יפגע בקטנים, בסוחרים, בכל דבר זה יפגע".

"מה נעשה? נפתח קופה רושמת?"

חלק מהאנשים שפגשנו, כלל לא הבינו כיצד מתאפשרת הטלת המס. "אנחנו זורקים 100 קילו ביום", אמר אחד הסוחרים. "גם על זה אצטרך לשלם מע"מ?".

הסוחרים הוותיקים יותר שפגשנו היום בשוק, היו גם אלו שהיו מודאגים פחות, וכמו הילד שצעק "גזירה גזירה", חלקם כלל לא האמינו שהטלת המע"מ תצא לפועל. "הוא לא יכול לעשות את זה", אמר אחד הסוחרים. "רוב המוכרים כאן הם נרקומנים משוקמים. הם ינהלו ספרים? יפתחו קופה רושמת? זה בלתי אפשרי".

האם הגזירה תצא בסופו של דבר לפועל? לא בטוח. ראש הממשלה החדש, שנאלץ להתמודד עם אתגר כלכלי שכמעט ולא היה כמוהו, כבר נסוג מחלק מהגזרות שהצהיר שיטיל על המשק. הסוחרים, בינתיים, יתמודדו עם הדאגה לפרנסתם. אבל כפי שאמר לנו בעייפות אחד מהסוחרים: "יאללה, נו - נעבור את זה".

התקציב והגזירות - סיקור מיוחד:

הממונה על התקציבים באוצר התפטר

הממשלה אישרה את תקציב המדינה

חטפו מכות - והכריזו על שביתה

הקרב על התקציב: הספינים מאחורי הקלעים

פרסום ראשון: הרמטכ"ל גער בנתניהו באמצע הישיבה