"אמרו לאשתי: 'נפגע בילדים שלך'"

זה מתחיל, בדרך כלל, בכרטיס גירוד תמים. משם - המדרון חלקלק: חובות עתק, גניבות ושקרים. תופעה: במפעל הפיס אמנם "אין מכירה בהקפה", אך תחקיר חדשות 2 חושף - בעלי תחנות מלווים כספים למהמרים כפייתיים בניגוד לתקנות כדי שימשיכו להמר. מפעל הפיס: "אסור לעשות זאת". פרויקט מיוחד - "ישראל מהמרת"

בלי שקל בכיס ועם רשימת חובות אדירה לקח אותנו יוסי לתחנות ההימורים החוקיות של מפעל הפיס. בתחנה הזו נותנים לו, בניגוד לחוק, להמר בהקפה - כלומר גם כשאין לו כסף. "לתחנה הזאת הייתי חייב קרוב ל-20 אלף שקל", הוא סיפר לחדשות 2. "המנהל פה היה אדם טוב, הגעתי איתם לתשלומים של 3,000 שקל בחודש, ובינתיים אני עומד בזה. רוב התחנות אומרות 'תביא את הכסף מראש', אבל יש אנשים שנותנים קרדיט, הלוואה, והקרדיטים האלו פשוט הרסו לי את החיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא בכל המקרים זה נגמר בהסדר שקט. בעלי תחנות אחרות, כך מספר יוסי, העבירו את הגבייה לגורמים שיש להם דרכים להחזיר את הכסף בכל מחיר. "אמרו לאשתי 'אנחנו נפגע בך, בילדים שלך', השיגו את המספר של אבא שלי, פרצו לו הביתה", הוא תיאר.

אילוסטרציה (תחנת הכיכר)

פגשנו גם את שמעון, מכור שחי בעולמות מקבילים. הוא היה עילוי בישיבה ומנהל קריירה מקצועית מצליחה - לפחות כלפי חוץ - אבל לנו הוא סיפר על החיים האחרים. "כספים שלוויתי, גם בשוק האפור, גם בבנקים, משפחה, חברים. הייתי מדבר עם אנשים על כל מיני השקעות שכביכול אני עושה ואני צריך כסף להשקיע - בלבולי מוח רק כדי להוציא מהבן אדם כסף", הוא סיפר.

מספר המכורים להימורים גדל ב-42% בעשור האחרון

בסופו של דבר, לאחר שרעייתו הציבה לו אולטימטום, פנה שמעון למרכז גמילה רטורנו בבית שמש. חברו לקבוצת התמיכה, ד', סיפר על הרגע שבו החליט לעבור גמילה. "יום אחד לקחתי את תעודת הזהות של אחי, פתחתי אותה, שמתי תמונה שלי, והלכתי עם זה לבנק, משכתי לו את כל הכסף", סיפר ד'. "הוא מגלה שאין לו כסף, ואני, בפנים שלו, באי-שפיות שלי, אומר לו 'בטוח זו טעות של הבנק', ואני יודע שזה אני".

בעשר השנים האחרונות עלה מספר המכורים להימורים שפנו לגמילה במוסדות של משרד הרווחה ב-42%. לפי משרד הרווחה, בני נוער הם הקבוצה הנמצאת בסיכון מיוחד להתמכרות להימורים.

מחקרים מעלים שככל שמתחילים להמר בגיל צעיר יותר, כך גדל הסיכון שההתנהגות תהפוך לפתולוגית. למרות כל זאת, משרד הרווחה, המועצה להימורים, הפיס והטוטו - לא השקיעו במחקר מקיף וממצה שיאמוד במדויק את התופעה המדאיגה.

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "המפעל אוסר מכירה בהקפה בנהליו ונוקט את האמצעים הנדרשים ברגע שזו מתגלית וצפויים עונשים עד כדי שלילת זכיון".

מהמועצה להימורים בספורט נמסר בתגובה: "המועצה אוסרת על מתן אשראי ללקוחות. אם יתברר בעקבות הכתבה כי מי מבעלי התחנות פעל בניגוד לתקנות, המועצה תמצה איתו את הדין".

לצפייה בפרק הראשון בסדרת הכתבות לחצו כאן.