כיצד הצרכן הישראלי ייהנה מהמשבר הבריטי?

כל מי שקונה באינטרנט וכל מי שנוסע ללונדון בקרוב שואל את עצמו מאתמול שאלה אחת: איפה אפשר לחסוך או להרוויח? כל עוד הפאונד ממשיך לצנוח, כל רכישה של מוצרים בריטיים - החל ממוצרי אופנה ועד לטיסות בחברות תעופה מהממלכה - עשויות להיות משתלמות במיוחד

הירידה החדה בפאונד הבריטי, יותר מ-6% ביום אחד, צפויה להוביל לשינויים במחירי מוצרים המיוצרים בבריטניה ומיובאים לישראל. אם הפאונד ימשיך לרדת או יישאר נמוך כפי שהוא, אז גם באתרי הקניות באינטרנט האהובים על הישראלים במיוחד, כמו NEXT ו-ASOS, יהיה זול יותר לקנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למעשה, אתר האופנה הפופולרי ASOS קרס אתמול ומשעות הבוקר לא ניתן היה להיכנס אליו, לא ברור אם הקריסה נבעה מהתנפלות גולשים בגלל ירידת השערים או בשל המכירות שהאתר מציע- אבל חזר לפעילות רגילה, לפחות כרגע.

מי שתכנן חופשה לממלכה עשוי לקצור את הפירות כל עוד המטבע יישאר נמוך, ובמיוחד מי שיזמין בימים הקרובים טיסה שמחירה נקוב במטבע הבריטי. עם זאת, חשוב לשים לב כי טיסות שמחירן נקוב בדולרים דווקא התייקרו, כיוון שהוא התחזק בתגובה למשבר.

ענף התעופה כולו יצטרך להסתגל למציאות החדשה: איזי ג'ט הבריטית למשל, חברת התעופה הזרה השנייה בגודלה מבחינת פעילותה בישראל, פועלת היום באופן חופשי ברחבי אירופה. אבל אם בריטניה יוצאת מהאיחוד, כל מודל ההפעלה שלה עלול להשתנות: "השתייכות בריטניה לאיחוד אפשרה לחברה לפתוח בסיסים ברחבי אירופה", מסביר סמנכ"ל איסתא רונן קרסו, "הטיסות מהיעדים הללו עלולים להיפסק".

המחירים ימשיכו לצלול? (רויטרס)

גם מחירי מלונות שנקובים בפאונד ירדו, ולמעשה כל קניה בממלכה בימים הקרובים תהיה זולה במיוחד. "אנחנו מעריכים שהפאונד ימשיך לרדת, ולכן כל מוצר שמגיע מבריטניה בעצם יהיה זול בעשרה אחוזים", מצהיר אלדד תמיר, מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פרישמן.

אם כך, לונדון, שנחשבת לעיר יקרה לתייר הישראלי ביחס לערי גוש האירו האחרות, עשויה להפוך לזולה מתמיד. יחד עם זאת, מומלץ לעקוב אחר מהדורות החדשות לפני ששולפים את האשראי - כל התפתחות פוליטית יכולה לשנות מחדש את המגמה.