הצעה: לפקח על מחירי תחליפי החלב

עליית המחירים בישראל משפיעה גם על ההורים הצעירים בישראל, שנאלצים להוציא סכומים גדולים על מזון לתינוקות. הצעת חוק חדשה, בתמיכתו של שר האוצר, מבקשת להטיל פיקוח על מחירי תחליפי החלב ואף לקבוע מחיר מירבי על מנת להקל את הנטל. "מאחר שמדובר במוצר צריכה בסיסי, הורים רבים הופכים ללקוחות שבויים", נכתב בהצעה

(רויטרס)

השבוע הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק המבקשת להטיל פיקוח על מחירי מזון לתינוקות. הצעת החוק אותה מקדמת ח"כ רחל עזריה (כולנו), בתמיכת שר האוצר משה כחלון, מציעה כי שרי האוצר והבריאות יחילו את חוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים גם על מצרכי מזון לתינוקות, שוועדה שמינה שר הבריאות קבעה כי הם מוצרים שיש לעודד את צריכתם. עוד מציעה הצעת החוק לקבוע מחיר מרבי של המזון לתינוקות, על מנת למנוע הפקעת מחירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצעת החוק נכתב כי מאז שנת 2001, אז הוסר הפיקוח על מחירי המזון לתינוקות, זינקו המחירים וכי מאז שנת 2006 התייקרו המחירים ב-20%. כמו כן בהשוואה למחירי העולם, מחירי תחליפי החלב בישראל גבוהים באופן משמעותי. מהשוואת המחירים שערכה נעמ"ת עולה, כי תרכובות מזון לתינוקות יקרים בארץ בכ-62% מגרמניה וב-35% מהמחירים בבריטניה ובארה"ב.

"במציאות זו, הורים צעירים לתינוקות מוציאים מאות שקלים כל חודש ואלפי שקלים כל שנה על תרכובות מזון לתינוקות אשר נועדו לשמש כמקור תזונה עיקרי, ולעיתים אף בלעדי, בתקופת החיים הראשונה של התינוק במקום חלב אם או בנוסף לו", נכתב בהצעה. "מאחר שמדובר במוצר צריכה בסיסי שאין לו תחליף תזונתי, הורים רבים הופכים ללקוחות שבויים, משום שנאלצים להיכנע לתכתיבי השוק המונופוליסטי בתחום זה". בשל תמיכת שר האוצר, הצעת החוק צפויה לעבור.