הפגישה הסודית של מנהלי חברות המזון

פרסום ראשון: המנכ"לים של חמש חברות המזון הגדולות קיימו פגישה סודית על רקע כוונתו של משרד הבריאות והשר ליצמן להדק את הפיקוח על פעילותן. המפגש בא לאחר שהמשרד גנז קמפיין שהעלה בנושא תזונה נכונה בתמורה להבטחה מצד החברות להציג ערכים תזונתיים בעייתיים על גבי האריזות

ארכיון (דניאל נחמיה, חדשות 2)

חמשת המנכ"לים של חברות המזון הגדולות, בהן שטראוס, תנובה, יוניליוור, החברה המרכזית למשקאות ואוסם, קיימו היום (שלישי) פגישה סודית בבית התאחדות התעשיינים בתל אביב על רקע הכוונה של משרד הבריאות להדק את הפיקוח על מוצרי המזון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים המעורים בפגישה אמרו כי הכוונה הבסיסית אינה לצאת למלחמה נגד משרד הבריאות, אלא להגיע להבנות מהירות מול המשרד שיספקו מחד את תמונת הניצחון ששר הבריאות ליצמן וצוות משרדו קיוו להשיג, ומאידך לא יטילו פיקוח הדוק יותר ממה שחברות המזון תכננו בכל מקרה לבצע עצמן.

זו הפגישה הראשונה בדרג כזה שנערכה מאז החלו הקמפיינים הבריאותיים של משרד הבריאות. בשבוע הבא, צפוי עוד דיון במעמד נציגי חברות המזון ומשרד הבריאות.

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות 2 כי על פי הסכם בין המדינה לחברות המזון, הקמפיין שבו פתח משרד הבריאות יובו שורת אזהרות בריאותיות הנוגעות לתזונה נכונה - יגנז, ובתמורה יציגו החברות את הערכים המזיקים לבריאות באופן בולט על פני האריזות.

בעקבות הפגישה פנה הערב ח״כ מיקי לוי (יש עתיד) לממונה על ההגבלים העסקיים בדרישה לבחון את חוקיות המהלך. "מדובר בשערוריה שאסור להבליג עליה בשום אופן", אמר. "תיאום מכל סוג שהוא בין מנכ"לי חברות ששולטות על שוק המזון, מהווה קרטל ומנוגד לחוק".

מרשות ההגבלים העסקיים נמסר בתגובה: "הרשות הבהירה במספר ניירות מדיניות כי שיתוף פעולה בין מתחרים לצורך פנייה לרשויות שלטון הוא חוקי, בכפוף לתנאים מסוימים. בין היתר, המתחרים לא יחשפו מידע רגיש תחרותית (כגון מהלכים עסקיים עתידיים) ולא יעסקו במחירי המוצרים".