החוק החדש שימנע ניצול קשישים?

במקום בו שכחו את המוסר צריך את החוק שיגן על החלשים.הצעת חוק חדשה נועדה לבלום את אנשי המכירות החלקלקים שמנצלים את הקשישים והעולים ומוכרים להם דברים שהם לא צריכים. על פי ההצעה שעברה בקריאה ראשונה: תקופת ביטול העסקה תוארך משבועיים ל-4 חודשים

בעקבות ריבוי המקרים בהן ניצלו חברות עסקיות את תמימתם של קשישים, עברה השבוע בקריאה ראשונה הצעת החוק של חבר הכנסת איציק שמולי שבאה למנוע בדיוק את זה. מטרת החוק היא לנסות ולמנוע מחברות לדחוף לקשישים מוצרים שאינם צריכים, רק כי הם אינם מבינים את פרטי העסקה לעומק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי סעיפי החוק החדש שיעבור עכשיו לדיון בוועדות הכנסת, תוארך התקופה שבה ניתן לבטל את העסקה. היום, לפי החוק, ניתן לבטל עסקה בתוך 14 יום. התוקפה הזאת תוארך לארבעה חודשים, מה שבתקווה אולי יקשה על המחטפים שנעשו על חשבון הקשישים.

החוק יגן על קשישי, עולים ומוגבלים (חיים ריבלין)

החוק יכול על אנשים עם מוגבלויות, קשישים ועולים חדשים. לפי נתוני המועצה לצרכנות בשנה שעברה רק ביחס לקשישים התקבלו 700 תלונות, מחוסר בהירות על מה הם חותמים, מה מוכרים להם וכמה כסף הם עומדים לשלם. ההערכה היא שבפועל המספר גדול בהרבה.

בחלק מהמקרים לא מדובר רק על מאות שקלים, אלא אפילו עשרות ומאות אלפי שקלים של מוצרים שהם לא באמת צריכים. שיטת הפעולה של החברות היא בעיקר טלמרקטינג, אך גם באמצעות דוכנים במרכזים מסחריים.

האשמות המרכזיות הן חברות הסלולר שלפעמים פונות מראש לקשישים ועולים. לפעמים תוך כדי עסקת מכירה רגילה, מוסיפים עוד משהו שאין בו צורך וזה גורר את העלויות המיותרות. לצד הארכת התקופה במסגרתה ניתן לבטל, עולה הצורך גם לאכוף את החוק מול אלה שמנצלים פשוט באופן מכוון.