"תכנן ובנה": תכנית הנדל"ן החדשה

פרסום ראשון: על-פי אחת התכניות של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט - קבלן אחד יבנה את השכונה מא' ועד ת' כולל כבישים, תשתיות ביוב, בתי ספר ובנייני מגורים. בנוסף, יובאו 6,000 עובדים זרים ארצה

האם התכנית הזו תשנה את שיטת הבנייה והתכנון בישראל? שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו) מקדם את תכנית "תכנן ובנה" שמורכבת משני צעדים - האחד נוגע לקבלן הבונה והשני לטכנולוגיות בנייה חדשניות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעד הראשון בתכנית קובע שבכל שכונה שתיבנה הכל מעכשיו, הבנייה תעשה מתחילתה ועד סופה על ידי קבלן אחד. בתי הספר, גני הילדים, הכבישים, תשתיות הביוב והבניינים יתוכננו וייבנו על ידי גורם אחד.

הצעד שני מתרכז בניסיון להכניס טכנולוגיות בנייה חדשות לשוק הישראלי, שיעשו מהפכה במשך הבנייה. הטכנולוגיה שגלנט מבקש להביא לארץ פותחה בסין, כשכל חלקי הבניין מורכבים מראש במפעל. כשמגיעים לשטח המיועד לבניין - מרכיבים את החלקים כמו פאזל ענק. הנתון נשמע כמעט דמיוני, אבל מרגע העלייה על הקרקע, ההרכבה של בניין בן 30 קומות לוקחת רק 15 ימים.

התהליך כולו, מתחילת העבודה במפעל ועד לסיום ההרכבה, לוקח כשנה וחצי בלבד והחיסכון הצפוי לדירה הוא 100-150 אלף שקלים. בתכנית של גלנט חוזרת גם ההצעה להביא 6,000 עובדים זרים לענף הבנייה, אבל עם מספר מגבלות: מגבלת מקסימום של עובדים זרים בחברה והגבלת שהות בארץ ל-5 שנים.

התכנית הזו מצטרפת לכוונה של משרדי האוצר והבינוי להביא ארצה חברות בנייה זרות - הצעה שמקוממת את הקבלנים הקיימים. התכנית תובא לאישור קבינט הדיור בשבוע הבא כשהכוונה היא להחיל אותה באופן מידי עוד השנה, בניסיון נוסף לעצור את קטר מחירי הנדל"ן.