שיטת הרשויות לניפוח הארנונה

בשנה הקרובה צפויים מחירי הארנונה לעלות בערים רבות. למרות העליה הצפויה, מנסות הרשויות להסתיר מאיתנו בכמה יעלו המחירים ומתי. תושבי איזו עיר צפויים לשלם הכי הרבה על ארנונה ולמה בעצם אנחנו משלמים כל כך הרבה?

שנת 2016 מתקרבת בצעדי ענק ואיתה צפויה גם הארנונה שוב לעלות. רוב העיריות מעדיפות להסתיר את הנתונים, ולא מספרות לתושביהן בכמה תהיה העליה המדוברת. אז מי עומדת בראש הטבלה הלא מחמיאה של עליית מחירי הארנונה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקום הראשון נמצאת חיפה שתגדיל את הכנסותיה מארנונה ב-68 מיליון שקלים. אחריה ממוקמת מועצת חוף אשקלון עם תוספת של 34 מיליון שקלים ובמקום השלישי, שדרות עם 28 מיליון נוספים על חשבון התושבים.

איך מחשבים כמה כסף נשלם על ארנונה? גם כאן המציאו חלק מהרשויות שיטה חדשה שמנפחת את מחירי הארנונה. מעבר לגודל הדירה עצמה, הם מכלילים את המרפסות, את חדר המדרגות, החניות, הלובי של הבניין, חדרי אשפה, מחסנים ועוד.

בשנה האחרונה החליטו תושבי מספר ערים החליטו שנמאס להם ויצאו להפגין. סילבן שלום שעד לאחרונה היה שר הפנים הבטיח להם שלושה שינויים: ראשית, לקבוע שיטת מדידה אחת לחישוב הארנונה ולמנוע את ניפוח החשבון. שנית, לבחון המלצות של חברה חיצונית שהמליצה לבטל לגמרי את הארנונה בתמורה להעלאת המע"מ ב-2.5% ולבסוף לקבוע תעריף זהה לכל העסקים שגם משלמים ארנונה מנופחת בכל חודש, אך בינתיים, ההבטחות נשארו על הנייר.

במועצת חוף אשקלון ביקשו להבהיר את הנתונים שעלו וטענו כי הנתונים שגויים. "בהוראת משרד הפנים המועצה העלתה ארנונה לעסקים בלבד בשיעור של 6.2% (סה"כ 700,000 ש"ח בלבד לשנה) וזאת על מנת להתקרב לשחעור הארנונה שגובות הערים הסמוכות. הארנונה לתושבים נותרה ללא שינוי והסכום שהוצג אינו עולה בקנה אחד עם העובדות", נמסר בהודעת המועצה.