מבחן היוגורט: כמה באמת שוקל גביע 600 גרם?

לא בפעם הראשונה יצא אורן יצחקיאן, חמוש במשקל ובמצלמה, אל המרכול כדי לבדוק אם עובדים עלינו. הפעם היה זה יוגורט עיזים של "גד". משקל הברוטו של הגביעים שבדק לא הגיעו אפילו למשקל נטו שהבטיחה האריזה. מחלבות "גד": מדובר בכשל נקודתי בתהליך הייצור

על המשקל של אורן יצחקיאן לא כדאי לעלות: הצרכן שהקפיץ את תנובה כששקל גביעי קוטג', שקל לאחרונה גביעי יוגורט עיזים של "גד" וגילה כי גם בהם לא תמיד מה שמבטיחים זה מה שמקבלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יצחקיאן, מקים קבוצת "תאגיד אזרחי ישראל", נכנס למרכול כשהוא חמוש במצלמה והחל לשקול גביעי יוגורט שעליהם נכתב המשקל 600 גרם – משקל נטו של התכולה בלבד, ללא האריזה. משקלה של האריזה הוא 42 גרם. אבל כשהניח גביעים על המשקל האישי שלו, וגם על זה של הקופה, גילה שמשקלם הכולל אינו מגיע אפילו ל-600 גרם.

כך משקלו של גביע אחד הסתכם ב-581 גרם בלבד, במקום 642, כלומר 61 גרם פחות מהמשקל המובטח. גביע אחר שקל בסך הכל 583 גרם. על פי החישוב של יצחקיאן, באופן הזה מפסיד הלקוח 1.8 שקלים על כל גביע – והרווח הזה כולו של חברת גד. את הבדיקות המצולמות פרסם בסרטון בעמוד הפייסבוק שלו.
 
"בכל פעם שנמצא שחברה כזאת או אחרת מספקת ללקוחות שלה תכולה חסרה, היא טוענת ל'טעות נקודתית' וממשיכה להרוויח בזמן שהאזרחים בפסידים", אמר יצחקיאן, פעיל למען זכויות אזרחים. "אני לא מבין מדוע אזרח צריך לעלות על עיוותים כאלה במקום גופים כמו המועצה לצרכנות".

יצחקיאן פרץ לתודעה הצרכנית כשביולי האחרון פרסם סרטון שקילה של גביע קוטג' תנובה שעל אריזתו נכתב המשקל נטו - 125 גרם. בפועל הגביע שקל 86 גרם בלבד. כשהמשיך לשקול גביעים נוספים של אותו מוצר מצא גם כן משקלים נמוכים יותר. בתנובה בדקו וטענו כי מדובר בתקלה שטופלה והבטיחו לפצות צרכנים שיוכיחו כי המשקל היה שגוי. מאז המקרה המשיך לשקול מוצרים ולפרסם את ההטעיות.

ממחלבות "גד" נמסר בתגובה: "פנינו ללקוח בבקשה לקבל את המוצר, על מנת שנוכל לבצע בדיקה מקיפה. מבדיקה ראשונית שלנו טרם קבלת המוצר, יתכן כי עקב כשל נקודתי בשלב הייצור, מספר מוצרים בודדים מולאו מתחת למשקל הנדרש. אנו מודים למר יצחקיאן על הערנות הצרכנית, ומזמינים כל צרכן שרכש מוצר במשקל דומה לפנות למוקד שירות הלקוחות ולקבל מוצר חדש".