משבוע הבא: שטר ה-200 החדש ייכנס לשימוש

כבר בשבוע הבא צפוי להיכנס למחזור השטר השני בסדרת השטרות החדשים. צבעו כחול והוא נושא את דיוקנו של המשורר נתן אלתרמן. "אנו אוהבים אותך מולדת, בשמחה, בשיר ובעמל", מצוטט שירו על השטר

הכירו: השטר החדש (בנק ישראל)

בקרוב אצלכם בארנק: בנק ישראל הודיע היום (רביעי) כי הכנסתו למחזור של שטר 200 השקלים מהסדרה החדשה יתבצע ב-23.12 - בעוד שבוע בדיוק. השטר, שצבעו כחול, נושא את דיוקנו של המשורר נתן אלתרמן - והוא יופץ לציבור בהדרגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו אוהבים אותך מולדת בשמחה, בשיר ובעמל", נכתב על השטר, ציטוט מתוך השיר "שיר בוקר" שכתב המשורר. מי שהודח מהשטר הישן בעל הצבע האדום הוא נשיאה השלישי של מדינת ישראל, זלמן שז"ר. השטר החדש הוא השני בסדרת השטרות החדשים, אחרי החלפת שטר 50 השקלים.

"השקה של שטר חדש היא אירוע מיוחד עבור בנק ישראל, המדינה והציבור", טענה נגידת בנק ישראל קרנית פלוג. "העובדה שרוב הציבור בטוח באמינות השטרות המהלכים במחזור, לעתים אינה מובנת מאליה. בסדרת השטרות החדשה נעשה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, והיא מציגה סטנדרטים גבוהים של ביטחון, חדשנות ונגישות. אני גאה על כך שסדרת השטרות החדשה נהגתה ובוצעה תוך שימת לב ומתן פתרונות ייחודיים גם לאוכלוסיית העיוורים וכבדי הראייה".

בבנק ישראל הדגישו כי החלפת שטרות צריכה להתבצע אחת לכמה שנים, ומדובר בנוהג מקובל במדינות מפותחות, "בעיקר עקב התיישנותם של סימני הביטחון שבשטרות וחשש מפני זיופים". סדרת השטרות הנוכחית של ישראל הוכנסה למחזור לפני כ-15 שנה, ולכן בנק ישראל מנפיק שטרות חדשים, "המציגים סטנדרטים מתקדמים של ביטחון, חדשנות ונגישות". עוד הבהירו כי ניתן יהיה להשתמש בשטרות הישנים בתקופת מעבר של מספר שנים, וניתן להחליף את השטרות בסניפי הבנק והדואר.

שטר ה-50 שהונפק ב-2014 (וזיוף) (חדשות 2)

סימני זיהוי ייחודיים

השטר החדש צפוי להיות נגיש יותר לבעלי לקויות ראייה: יש הבדל של שבעה מילימטרים באורך השטרות החדשים, שנושאים סימני זיהוי ייחודיים וניתנים למישוש. "כל השטרות בסדרה החדשה יהיו עשויים ממצע כותנה משודרג והוא צפוי להאריך את אורך חייהם ואת עמידותם בתנאי המחזור".

בסדרת השטרות החדשים נכללים ארבעה אישים בולטים מתחומי השירה והספרות: שטר 50 השקלים, שכבר נכנס לשימוש לפני למעלה משנה, נושא את דמותו של שאול טשרניחובסקי. על שטר 20 השקלים תופיע דמותה של רחל המשוררת ועל שטר ה-100 שקלים תודפס תמונתה של לאה גולדברג.

כחלק מההיערכות לקראת הכנסת השטר למחזור, קוראים במחלקת המטבע בבנק ישראל למפעילי המכונות האוטומטיות והמכונות לספירת שטרות לסיים את תהליך הכיול למכונות המופעלות על ידם לצורך זיהוי השטר. לשטרות החדשים טכנולוגיה מתקדמת למניעת זיופים והם יהיו בעלי אמצעי זיהוי נוחים לעיוורים.