ישירות מהמלון או דרך האפליקציה: איפה החופשה זולה יותר?

אם פעם להזמין מלון היה כרוך בהרמת טלפון למלון, היום בלחיצת כפתור מקבלים את כל הצעות המחיר ישר לטלפון הנייד או למחשב. אבל ייתכן שעל הנוחות הזו אנחנו משלמים לא מעט. אז מה הדרך הזולה ביותר להזמין חדר במלון בישראל?

אתר האינטרנט Booking.com התחיל את דרכו לפני כעשור כאתר למציאת החדרים הזולים ביותר בבתי מלון ברחבי העולם. היום מדובר באחת החברות המובילות בעולם התיירות, כשמדי יום נרשמות דרכו 900 אלף הזמנות. כנראה שעם ההצלחה מגיע התיאבון, כי בכלל לא בטוח שאת העסקה המשתלמת ביותר תמצאו דווקא בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כך, למשל, שני לילות במצודת דוד בירושלים יעלו באתר כ-5,000 שקלים לפני מע"מ. במוקד ההזמנות של המלון המחיר ללילה נמוך יותר. הסיבה? באתר בוחרים להציג את המחירים ללא מע"מ, כשבאותיות הקטנות הלקוח מתבקש להוסיף בעצמו 17% מס. כך, על אותם שני לילות באותו מלון, נשלם דרך בוקינג כ-5,800 שקלים בסך הכל. הזמנה ישירה דרך המלון תחסוך יותר מ-1,500 שקלים.

לעיתים המבצעים של בתי המלון, שאינם מופיעים ברשת, הופכים את ההפרשים לדרמטיים עוד יותר. במלון ממילא בירושלים, למשל, ניתן לחסוך בתקופה הזאת אלפי שקלים אם רק מתקשרים, הודות למבצע מיוחד לתיירים ישראלים: 50% הנחה על הלילה השני במהלך חודש נובמבר. ההנחה, שלא מעודכנת באתר הבין לאומי, מורידה את המחיר משמעותית וחוסכת כ-2,000 שקלים לשני לילות בעיר הנצח.

התופעה לא ייחודית רק לירושלים ולא בהכרח תלויה במבצעים. במלון בראשית במצפה הימים מציעים בבוקינג שני לילות בחדר זוגי עם נוף לבריכה תמורת כ-6,600 שקלים כולל מע"מ. בשיחה למוקד ההזמנות התגלו מחירים נמוכים בהרבה: 5,380 שקלים לאותו נוף מדברי, הפרש של מעט יותר מ-1,200 שקלים.

גם באילת המגמה נמשכת: בבוקינג מציעים שני לילות בחדר משפחתי במלון רימונים, המתאים לזוג ולשני ילדים, ב-2,670. בשיחה טלפונית עם המלון מציעים את אותו החדר ב-1,800 שקלים, חסכון של יותר מ-800 שקלים. גם בקלאב הוטל והורדוס בוטיק קנייה ישירה מובילה למחיר נמוך במאות שקלים.

המסקנה? כדי לחסוך, חשוב להשוות

התופעה אינה ייחודית לאתר בוקינג, אלא חזרה על עצמה גם באתרים כמו הוטלס קומביינד, טרווליסט והוטלס - למעט במקרים חריגים: במלון טאון האוס בתל אביב ניתן להזמין שני לילות בחדר זוגי תמורת 1,500 שקלים דרך אתר הוטלס, ואילו קניה ישירה דרך המלון תייקר את השהות ב-220 שקלים.

המסקנה? תמיד כדאי להשוות. נראה שברוב המקרים אתרי האינטרנט קצת מנצלים את התלות שהצרכנים פיתחו בהם ואת כוחם בקרב המלונאים. הלקוחות אומנם הרוויחו אתרים נוחים וידידותיים להשוואה והזמנה של חדרי בתי מלון, אבל בהרבה מקרים הם גם נאלצים לשלם על כך מחיר.