מבטיחים תמ"א - ומנפחים מחירים

גם אם ממש תנסו - סביר להניח שלא תמצאו דירת שני חדרים במרכז. בכל מקום כמעט, גם בשיכונים - בעלי הבית מנפחים את המחירים ומבטיחים שרק עוד רגע תגיע התמ"א ותשדרג את הבניין. אלא שברוב המקרים כלל לא בטוח שזה יתרחש

אם אתם זוג צעיר שרוצה לקנות דירה המרכז הארץ, תתכוננו להתאכזב. היום כבר לא ניתן למצוא דירת 2.5-3 חדרים במחיר סביר והסיבה היא - התמ"א. כל בעלי הדירות משוכנעים שרק עוד רגע גם הבניין שלהם ישודרג למגדל פאר ודורשים הרבה יותר כסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2

"מחיר הדירה היום לוקח בתוכו את ההשבחה הפוטנציאלית" , מסביר יוסי חסון, מנכ"ל חברה לחיזוק מבנים. דירת 2.5 חדרים במקום להיות מתומחרת ב-1.6 מיליון, תהיה מתומחרת ב-2.4 מיליון שקל". כך למשל בבניין ברמת גן, למרות שהוא נמצא עדיין לפני כל האישורים הנדרשים, בעל הדירה דורש תוספת של 11% יותר ממחירי השכונה.

הבעיה היא שבעלי הדירות אינם מוכנים שהרוכש ירוויח במקומם, ולכן כשהתמ"א עוד בחיתולים הם כבר מעלים את מחירי הדירות. "זה גורם לעלייה במחירי הדיור, אבל זה בגלל הזכויות שניתנו במסגרת התמ"א", טוענת עו"ד רווית סיני, מומחית תמ"א 38 ביזמות עצמית. "לא צריך להאשים את אותם דיירים כי הם בעצם מנסים לממש את מה שניתן להם".

כך במקום הרעיון המקורי של להגן מפני רעידות אדמה והוספת ממ"ד, הדיירים הפכו להיות אנשי עסקים ובכך תמ"א 38 ניפחה את מחירי הדירות והפכה להיות עוד מכשול בדרך לדירה.