מתנה לחג: החשמל יוזל ב-6.2%

רשות החשמל אישרה להוזיל שוב את התעריף לצריכה ביתית. ההוזלה הצפויה מתאפשרת בעקבות הגברת השימוש בפחם, שמחיריו ירדו בשנה האחרונה בכ-17%. מדובר בהוזלה מצטברת של 15.6% מתחילת השנה: "התחרות הפרטית הופכת למציאות"

ארכיון (רויטרס)

בשורה לחגים: מליאת רשות החשמל החליטה הערב (שני) כי תעריף החשמל יוזל בערב ראש השנה, כלומר ביום ראשון הקרוב, ב-6.8%. התעריף הביתי יוזל ב-6.2%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תעריף החשמל הביתי יעמוד מעתה על 45.68 אגורות לעומת 48.6 אגורות עד כה. התעריף הכללי יעמוד מעתה על 46.96 אגורות לעומת 50.37 אגורות עד כה. לטענת הרשות, החיסכון הצפוי למשפחה ממוצעת עקב הוזלת התעריף יסתכם בכ-300 שקל בשנה.

מדובר בהוזלה מצטברת בהיקף של 15.6% בתעריף לצרכן הביתי מתחילת השנה האזרחית. מרשות החשמל נמסר כי ההוזלה הצפויה מתאפשרת בעקבות הגברת השימוש בפחם, שמחיריו ירדו בשנה האחרונה בכ-17%.

בחברת החשמל זעמו:

סיבות נוספות להפחתת המחיר הן ירידת שער הדולר בכ-5% וכניסה מאוחרת של יצרני חשמל באנרגיות מתחדשות. בהמשך, מעריכים ברשות החשמל, יצרנים אלה צפויים להשיב לציבור כ-350 מיליון שקלים בעקבות ההוצאה לפועל של העלויות המערכתיות.

אותן עלויות מערכתיות כוללות הוצאות של גיבוי מערכת החשמל, איזון, אחזקה ואדמיניסטרציה. על פי הערכות במשק האנרגיה, עלויות אלו מגיעות בכל שנה ל-4-5 מיליארד שקלים, והן מוטלות במלואן על צרכני חברת החשמל.

עו"ד אורית פרקש הכהן, יו"ר רשות החשמל שתסיים בקרוב את תפקידה, מסרה: "החלטת הרשות על הוזלת תעריף החשמל היא תוצר של עבודה מאומצת של המליאה בתקופה האחרונה. תעריף זה נקבע בעידן של תחרות פרטית שהופכת למציאות במשק החשמל. הרשות תמשיך לדאוג לקידום משק החשמל, לרווחת הציבור, תוך הקפדה ככל הניתן על הכיס הציבורי".

בחברת החשמל מחו על ההחלטה, אותה כינו "פזיזה וחפוזה". "רשות החשמל מנעה מחברת החשמל להופיע בפני המליאה ולהציג שורה של עובדות אשר הרשות הייתה צריכה להביא בחשבון בעת קביעת התעריף ובחרה בצורה לא עניינית להתעלם מהן לחלוטין . זו החלטה המסכנת את משק האנרגיה ותביא לעלייה בתעריף בטווח הארוך. חברת החשמל מתכוונת לפנות לערכאות משפטיות בכדי לאלץ את רשות החשמל לקבל החלטה מושכלת ומקצועית.
עמדה זו מגובה על ידי גורמי האוצר השונים", נמסר מהחברה.