בובות כהות עור בחנויות הצעצועים? כמעט שלא תמצאו

בדיקה של חדשות 2 Online מעלה כי בחנויות צעצועים במרכז קשה למדי למצוא בובה בעל גוון עור כהה, לעומת בובות בהירות רבות. אם כבר נמצאה בובה עם עור כהה, היא הייתה מהבודדות שהוצעו למכירה וגם יקרה יותר. "לא שמתי לב בכלל שיש לי רק בובות 'אשכנזיות'", הודה אחד המוכרים

אפליה והדרה לא רק במציאות החיים הישראלית, אלא גם על המדפים בחנויות הצעצועים: בדיקה מיוחדת שערכנו כאן בחדשות 2 Online מעלה כי בחנויות הצעצועים במרכז, קשה מאוד למצוא בובות בגוון עור כהה. מבין 7 חנויות שבדקנו באזור המרכז, ב-4 לא נמצאה ולו בובה כהת עור אחת, בעוד באחרות נמצאו בין בובה אחת לשלוש בעלות עור כהה - זאת בהשוואה למאות בובות בעלות גוון עור בהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבדיקה נערכה בחנויות בערים תל אביב, רמת גן, בני ברק ופתח תקווה. חלק מהחנויות עצמאיות וחלקן רשתות המחזיקות במאות סוגים שונים של בובות. באחת החנויות בקניון הודה המוכר "עד שלא שאלת, אפילו לא שמתי לב שכל הבובות כאן 'אשכנזיות', אולי אין לזה ביקוש יותר מדי".

בחנות אחרת, המוכרת התעקשה על כך שהיו לה בובות כהות עור וכנראה נגמרו, זאת בעודה מחפשת במדפים האחוריים ובודקת אם נשארה אחת לרפואה. באחת מרשתות הצעצועים והמתנות אמר המוכר בפנים מעט מאוכזבות שאין בנמצא, ושזו לא הפעם הראשונה ששואלים. בחנות אחרת הציעו לקנות בובה כהת עור מתוך סדרת המפלצות, סדרה בה ישנן בובות גם כחולות עור.

"זה מתחיל בבובות ומסתיים בחיים עצמם"

בחודשים האחרונים יצאו בני העדה האתיופית לרחובות כדי למחות על היחס המחפיר לו הם זוכים לטענתם מהממסד הישראלי. המפגינים זעקו ברחובות את כאבם בשל אי-קבלתם לחברה הישראלית - שמתבטא גם בדבר פשוט ותמים למראה כמו בובה בחנות צעצועים.

מאות בובות בהירות בחנויות (חדשות 2)

"זה לא נורמלי שכמעט ואי אפשר להשיג בובות כהות עור בחנויות הצעצועים" מספרת זיוה מקונן דגו, מנכ"לית האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, שנתקלה אף היא בבעיה להשיג כאלו לילדיה. "הייתי צריכה לעשות שמיניות באוויר ובסוף ביקשתי מחברות בארה"ב שישלחו לי כמה. אני רוצה שילדים שלי יגדלו בהבנה שהצבע הזה נורמלי במרחב שלהם. הילדים שלי נולדו פה ומדי יום הם נתקלים בסיטואציות שמדגישות את זה שהם שונים."

"אני חושבת שזה הכרחי לשלב בובות כהות עור בגן ילדים", אומרת מוריה צוברי גלבוע, עובדת סוציאלית ומטפלת בגן באזור השרון. "הלכתי לחפש בובות כהות עור בחנויות הצעצועים כדי לקנות לגן ולא האמנתי כמה שלא פשוט למצוא. גם כבר כשמצאתי, מחירה היה גבוה הרבה יותר מבובה בהירה. זה נראה לי חשוב מאוד שלבני העדה האתיופית יהיו בובות להזדהות עימן, ובכלל שכל ילדי הגן יכירו את השונות מגיל צעיר".

"חייבים חברה שבה גם יוצאי אתיופיה ירגישו חלק מהמדינה"

לפני מספר חודשים שלחה מקונן דגו מכתב למנכ"לית משרד החינוך ובו בין השאר, ביקשה לשלב בובות כהות עור בגני ילדים. "הסוגיה הזו בעייתית מאוד ומשפיעה בצורה ממשית על השילוב של יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית. אם אנחנו רוצים חברה מתוקנת שהילדים יוצאי אתיופיה מרגישים בה חלק, אז חייבים שינוי".

לדבריה, זה מתחיל בטיפת החלב שם "אין ולו תמונה אחת של תינוקות כהי עור. זה ממשיך בגני הילדים שאין להם בובות כהות עור לשחק בהם ומסתיים בכך שבבתי הספר אין מספיק מורים מקרב יוצאי אתיופיה".

"אם אנחנו רוצים שחיילים בגבול עזה לא יחשבו שאברהם מנגיסטו הוא עובד זר מאריתריאה או סודן, חייבים פה מרחב שמאפשר את ההבנה שקיימים אזרחים שחורים במדינת ישראל. אנחנו עדיין לא נחשבים חלק מהחברה הישראלית וזה לא הגיוני", סיכמה בעצב.

לפניות לכתב: azria@ch2news.tv