איך חוב של שקל אחד תפח ל-2,300?

סיפור בלתי נתפס: בנק ירושלים דרש מחייל משוחרר שניהל בו את חשבונו לשלם חוב של 2,300 שקלים. כשניגש לברר על איזה חוב מדובר, גילה לובש המדים ששקל אחד ושש אגורות שהיה חייב לפני ארבע שנים הלך ותפח. בעקבות פניית חדשות 2 Online בוטל החוב

יוסי דוידוב מירושלים פתח לפני ארבע שנים חשבון בסניף מודיעין של בנק ירושלים. כשנה לאחר מכן, הוא התגייס לצה"ל ומשך את כל הכסף מהחשבון. אלא שאז החל לקבל מהמוסד הפיננסי דרישות לתשלום חוב של כ-1,300 שקלים. דוידוב בחר להתעלם כי חשב שמדובר בטעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באחרונה השתחרר החייל מהצבא ופנה לבנק על מנת לסגור את החוב. ביום ראשון האחרון הוא התייצב עם הסכום בסניף, אלא ששם הוא התבשר כי הגבייה עברה לטיפולו של עורך דין משום שהסכום זינק ל-2,300 שקלים.

יוסי בדק ונדהם לגלות שסכום החוב המקורי עמד על לא יותר משקל אחד ושש אגורות בלבד. כל השאר - עמלות והוצאות לעורך הדין. ניסיונותיו להסביר את האבסורד לעורכת הדין לא צלחו. "אני בפלונטר, אני לא הולך להוציא כסף בלי לדעת לאן הכסף הזה הולך", אמר יוסי לעורכת הדין. והיא השיבה לו: "אני הרגע ניסיתי להתקשר לבנק, הם לא עונים לי. אני לא יודעת מה להגיד לך. אני לא יכולה לענות לך בלי שדיברתי איתם".

"ואם יתברר לך שהחוב הוא באמת 1.06 שקל, את תהיי מוכנה לעשות משהו?", שאל יוסי, "זה נשמע לך הגיוני לקחת מחייל משוחרר כזה סכום על שקל?". עורכת הדין השיבה: "אני מלכתחילה ניסיתי להוריד לך את הסכום, הם לא הסכימו. אני אנסה עוד פעם. זו לא החלטה שלי, זו החלטה של הבנק".

החוב תפח משקל אחד ל-2,300 שקל

"אם לא הייתי פונה לתקשורת, הייתי צריך לשלם"

"לא הייתי פנוי לטפל בחוב בבנק כי התגייסתי כלוחם", סיפר יוסי לחדשות 2 Online. "כל ניסיונותיי להגיע להסדר עם הבנק ועורכת הדין נענו בשלילה. זו חוצפה, אני מאמין שזה קורה לעוד הרבה אנשים שלא מודעים לזה. אם לא הייתי פונה לתקשורת הייתי צריך לשלם את זה בלי הצדקה".

"לא ברור איך סכום של שקל אחד בלבד ושש אגורות, עלה ל-2,300 שקלים רק על עמלות והוצאות עורך דין", הוסיף יוסי. "אני חשבתי לתומי שכל המכתבים שקיבלתי היו בטעות, כי לא היה כרטיס אשראי בבנק הזה ואף מסגרת הלוואה או מסגרת מינוס כלשהי".

בעקבות פניית חדשות 2 Online הבוקר (רביעי) לבנק ירושלים, הוחלט לבטל את כל החוב של דוידוב. "לאחר בדיקת הפרטים החלטנו לבטל את החוב", אמרו בבנק. דוידוב שמח שהבעיה נפתרה, אבל גם היום הוא לא מצליח להבין איך חוב של שקל אחד הופך ל-2,300 שקלים.