הלילה: מחיר הדלק יורד מתחת ל-7 שקלים

צניחת מחירי הנפט בעולם שחקה את מחירו של ליטר בנזין, שלראשונה מאז שנת 2010 יעלה פחות משבעה שקלים. גורמים בענף האנרגיה טוענים כי ההוזלה הייתה יכולה להיות משמעותית יותר, אך התחזקות הדולר הובילה לירידת מחירים מתונה יותר

ארכיון (חדשות 2)

חודש דצמבר מביא עמו בשורה לנהגים: מחיר הבנזין לליטר בשירות עצמי יירד הלילה (ראשון) מתחת לשבעה שקלים ויעמוד על 6.90 שקלים - לראשונה מאז שנת 2010. מדובר בירידה של 2.1% למחיר לצרכן, אך גורמים בענף אנרגיה טוענים כי ההוזלה הייתה אמורה להיות גבוהה הרבה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלילה ישלים מחיר הדלק ירידה דו-חודשית של 42 אגורות לליטר, לאחר שבחודש שעבר הוא ירד ב-27 אגורות. למרות הירידה המשמעותית, הנהג האמריקני לשם השוואה ייהנה מירידה בהיקף רחב הרבה יותר.

 אחד הגורמים לירידת מחירו של ליטר הבנזין בעולם הוא צניחת מחיר הנפט מסוג ברנט ב-18% בחודש האחרון, אך גורמים בענף טוענים כי הירידה בארץ היא מתונה יותר מכיוון שהדולר התחזק ב-2.7% בחודש האחרון.

מחיר הנפט מהווה כשליש מהמחיר הסופי של הדלק בישראל: מס הבלו מהווה 43.5% מהמחיר, סל הוצאות שיווק - מרווח השיווק של חברות הדלק - עומד על 8.9% ממחיר הדלק והמע"מ מהווה 15.3% מהמחיר. נוסף לאלו, ביטוח והחזקת מלאי מהווים 0.2% מהמחיר הסופי של הדלק.

גם אם מחשבים את כל הגורמים המשפיעים על מחיר הדלק, צניחה של כ-15% במחיר הנפט אחרי הקיזוז עם התחזקות הדולר אמורה הייתה לגרוע יותר מ-2.1% ממחיר הבנזין, בהתחשב בכך שצניחה זו משפיעה על כשליש מהמחיר הסופי ולאור העובדה שהחודש לא בוצעו העלאות מסים במשק.