חשיפה: כיצד יסבירו בחברות המזון את המחירים הגבוהים

אזכורי המחאה החברתית בעת האחרונה מעוררים רעד בקרב הנהלות רשתות המזון בישראל, שכבר חוות ירידת מניות בבורסה. מצגת סודית שהגיעה לידי מערכת "תכנית חיסכון" חושפת את "ההסברים" למחירים הגבוהים

גל הפוסטים השוטף את הפייסבוק עם שלל קבלות ממרכולים ברחבי האירופה מציף שוב את בעיית יוקר המחיה בישראל. בשל כך, רשתות השיווק וגם יצרניות המזון, חוששות מגל נוסף של מחאה ונערכות בין השאר עם מצגת מיוחדת שתסביר את רף המחירים שהן גובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחלק מהרשתות הזדרזו כבר אתמול (שלישי) להוזיל את מחירי ה"מילקי" לגובה של שקל אחד בלבד. אולם חלק מהיצרניות לא מספקות בצעדים מסוג זה וממהרות להסביר את המחירים הגבוהים. לידי "תכנית חיסכון" הגיעה מצגת שהכינה התאחדות התעשיינים ונשלחה אתמול לכל חברות המזון בה מצויים הסברים לגובה המחירים.

בין הנימוקים שנכללו במצגת: גובה המע"מ בישראל ומחירו של החלב הגולמי. מחברי המצגת אף הוסיפו כי מחירי המים והארנונה גבוהים ולא מאפשרים את הוזלת המוצרים, וכמובן המחיר הנדרש כתוצאה מהוצאות על ענייני הכשרות.

"המחירים דווקא ירדו", מילקי (יח"צ)

המחאה גורמת נזק ליצרניות

למרות ההסברים שמוצעים במצגת הסודית, המחאה הצרכנית שצוברת תאוצה מפילה את יצרניות המזון. מניית שטראוס המייצרת את ה"מילקי" ונחשבת לאחת מיצרניות המזון הגדולות בישראל - צנחה אתמול ב-2.3%. מניית "אסם" ירדה ב-1.5%. גם רשתות המזון מאבדות גובה: "שופרסל" צנחה ב-2.4%. "רמי לוי" ירדה ב-2.1%.

על אף הירידה בנתוני המניות, שטראוס למשל מנסה להראות שמחירי ה"מילקי" דווקא ירדו לאורך השנים. בכל מקרה, נראה שבמשבר הזה אין יצרנית מזון או רשת שיווק שלא תעשה הכל כדי להראות שהיא בצד הנכון ולהימנע ממחאה צרכנית.