ישראל: משלמים יותר, מקבלים פחות

השוואה שנערכה בין סלי המוצרים הנמכרים בישראל לבין מקביליהם בגרמניה, מגלה כי הצרכנים בישראל נדרשים לשלם בממוצע 86% יותר על מוצרים בסיסיים - המשווקים באריזות קטנות מאלה המוצעות בברלין. את עיקר הפער ניתן לייחס לשיעור המע"מ, שאינו חל על מוצרים רבים בגרמניה

(חדשות 2)

הסערה הצרכנית שעוררו ישראלים שהיגרו לברלין ממשיכה להעלות את זעמם של הצרכנים בישראל, שמגלים כעת כי יוקר המחיה בישראל גבוה מכפי שהשתקף מסקירת המוצרים המדוברים: בדיקה שערך אתר "גלובס" בשיתוף האתר "מייסופרמרקט", מעלה כי רבים מהמוצרים בישראל יקרים בעשרות אחוזים מהמקבילים להם בגרמניה, כשחלק מהם אף נמכרים בארץ באריזות קטנות יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבדיקה העלתה כי בעוד שמחיר המוצרים בסל שנבדק בברלין עמד על 75 שקלים, המחירים בארץ נעים בטווח של 130-139 שקלים, הפרש של 75%-86%. סל המוצרים שעל פיו התבססה ההשוואה, כלל שני בקבוקים של מיץ תפוזים סחוט 1 ליטר כל אחד, גבינת אמנטל תוצרת צרפת, חבילת שניצלים 500 גרם, שלושה גביעים של מעדן חלב, שתי לחמניות קטנות טריות, לחם פרוס מלא, ביצים אורגניות, שתי חבילות של פסטה רביולי, חלב ורוטב בולונז, נרכש בעלות כוללת של כ-75 שקלים.

בדיקת העלויות של סל דומה בישראל לא רק הציגה פער מחירים של יותר מ-86%, אלא גם גילתה שחלק מהמוצרים הנמכרים בישראל משווקים באריזות קטנות מאלו שבגרמניה; גבינת אמנטל, לצורך ההשוואה, נמשכת בישראל באריזות של 100 גרם, בניגוד לאריזות 200 גרם בגרמניה. הפער מתבטא גם בגביעי המילקי בישראל השוקלים 70 גרם בלבד לעומת 133 גרם בברלין, ובאריזת הרביולי שגרסתה הישראלית מכילה 400 גרם לעומת 800 גרם בגרמניה.

את החלק המשמעותי בתוספת היוקר ניתן לייחס לשיעור המע"מ שחל גם על מוצרי מזון בישראל, בניגוד לגרמניה שם רבים מהמוצרים נמכרים בפטור מלא ממע"מ.