למה חולי צליאק משלמים הרבה יותר?

חולי צליאק, הסובלים מרגישות לגלוטן, נאלצים להתמודד עם תפריט תזונתי שונה בתכלית - אך גם הרבה יותר יקר. מבדיקה של "תכנית חיסכון" עולה כי מוצרים ללא גלוטן בסניפי רשתות השיווק עולים לעתים מאות אחוזים יותר מהמוצרים המקבילים העשויים מקמח. וגם: באילו סניפים הכי משתלם לעשות קניות?

השבוע נבדקו במסגרת "מבחן הסל" מוצרים ללא גלוטן, שלהם זקוקים בעיקר חולי צליאק. לפי השוואה שערכה המועצה לצרכנות - הפער בין מוצר ללא גלוטן כמו ביסקוויטים למשל, לבין מוצר רגיל מקביל - יכול להגיע לכמעט 700 אחוזים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות המחירים הגבוהים של מוצרים ללא גלוטן, חולי הצליאק, שאין להם ברירה אחרת, נאלצים לשלם על הכל הרבה יותר. לדוגמה, פסטה ללא גלוטן עולה 14.20 שקלים, בעוד פסטה רגילה, שכמותה פי שניים, עולה הרבה פחות - רק חמישה וחצי שקלים או 5.90.

אריזת מלאווח ללא גלוטן, שמשקלה רק 400 גרם, עולה 26 שקלים, לעומת אריזת מלאווח רגילה שעולה 16 שקלים ומשקלה 700 גרם. כך שבחישוב לפי 100 גרם - המחיר של המלאווח שחולי הצליאק יכולים לקנות, יקר בכמעט פי שלושה.

רשימת הסניפים הזולים ביותר השבוע

מי שירצה להכין סנדוויץ' לבית הספר לילד חולה צליאק, ישלם 20 שקלים עבור ארבע לחמניות - אפילו לא לשבוע שלם. בפורום לחולי צליאק מציינים כי הרבה פעמים גם אם יש מחלקה ללא גלוטן, רוב המוצרים שם יהיו עם גלוטן. עוד בעיה שעולה היא שעל חלק גדול מהמוצרים לא מצויין באופן בולט אם הם מכילים גלוטן או לא.

רשימת הסניפים היקרים ביותר השבוע
 

ואיפה היה הסל הכללי המשתלם ביותר? סל קבוע של כ-40 מוצרים נבדק ביותר מ-70 נקודות מכירה שונות ברחבי הארץ. רשת "רמי לוי" מובילה השבוע את הרשימה, כשהסניף במודיעין מציע את המחירים הזולים ביותר, ואז בנתניה וירושלים. אחר-כך בדירוג נמצאת רשת YOU בפתח תקווה ו"ויקטורי" בבאר שבע.