החולצה שזארה מציעה למכירה: פסים עם "טלאי צהוב"

חברת הביגוד "זארה" מציעה למכירה חולצת פסים לילדים – שמזכירה מאוד את המדים של היהודים במחנות ההשמדה. היו כבר כאלה שהתקשרו להתלונן להנהלה. "אדם שפוי רואה בבירור הדמיון", טען אחד מהם – וביקש שהבגד לא יימכר יותר. זארה: הוחלט להסיר החולצות ממדפי המכירה בכל העולם, מתנצלים אם פגענו ברגשות הלקוחות

החולצה שמוצעת למכירה (צילום מסך)

ישראלים שגלשו היום באתר ובאפליקציה של זארה הופתעו לגלות שאחת החולצות מהקולקציה החדשה לילדים נראית כמו חיקוי רע של מדי האסירים היהודים במחנות ריכוז בתקופת השואה - כולל ה"טלאי הצהוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החולצה, שמחירה 79.90 שקלים, נמצאת תחת הקטגוריה "חזרה לבית ספר" והיא מוצעת למכירה עבור ילדים בני שלושה חודשים עד שלוש שנים. התיאור שלה באתר הוא: "חולצת שריף עם פסים". רבים ראו בבירור את הדמיון - ולא הבינו מה הקשר לשריף, שאמור ללבוש כוכב מחומש ולא מגן דוד צהוב.

יובל, ששוטט היום באפליקציה של החברה כדי לרכוש בגדים לאחיינים שלו , זעם על מה שראה ומיד התקשר לטענתו למוקד הלקוחות של החברה בישראל. "בלשכת ההנהלה טענו שלבגד אין קשר לשואה והוא לא מזכיר אותו אפילו", הוא אמר.

לקוח נוסף אמר כי אישתו היא זו שראתה את הבגד באתר הבוקר. "אין כאן שום רגישות ואני דורש שמיד יסירו את המוצר הזה", הוא אומר. "אדם שפוי רואה בבירור את הדמיון - זה כמעט זהה למדים שנתנו הנאצים ליהודים במלחמת העולם השנייה, עם הטלאי הצהוב". בשנת 2007 הסירה הרשת ממדפיה תיק יד, לאחר שלקוחה בבריטניה התלוננה כי רקומים עליו צלבי קרס.

"חוסר רגישות, להוריד את הדגם"

מחאה החלה גם בעמוד הפייסבוק של החברה. "אתם רציניים שאתם מוכרים את זה?", כתבה אחת הגולשות בצירוף צילום של החולצה. אחרים הוסיפו: "זו בחירה גרועה, מישהו אצלכם היה צריך ללמוד היסטוריה לפני שהשיק את החולצה הזאת".

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, קולט אביטל אמרה בתגובה: "מעבר לחוסר טעם מדובר בחוסר רגישות משווע כלפי העם היהודי בכלל וניצולי השואה בפרט. אנו מצפים מהחברה להסיר לאלתר את הדגם הפוגעני מקו מוצריה, הן בחנויות והן באתר". זארה היא רשת חנויות אופנה ספרדית, שהתפשטה עם השנים למדינות רבות באירופה, כולל ישראל.

מ"זארה ישראל" נמסר בתגובה: "הפריט המדובר מקולקציית "Cowboy Collection" לתינוקות עוצב בהשראת דמות השריף מסרטי המערב הפרוע. בפריט זה ניתן לראות כי על הכוכב מצוינת המילה 'שריף'. עם זאת, אנו יכולים להבין את הרגישות, ההקשר והקונוטציה שנוצרה. הפריט אינו קיים בארץ, ומיד כשהתברר העניין הוחלט להסירו ממדפי המכירה בכל העולם ולהשמידו. אנו מביעים את התנצלותנו הכנה אם כתוצאה מכך פגענו ברגשות לקוחותינו".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv