הערים המסוכנות ביותר לישראלים

מבצע "צוק איתן" ותוצאותיו הגבירו את ההתנגדות לישראל ולעתים אף גררו גילויי אנטישמיות. בעוד הפיכתה של טורקיה לעוינת עבור התייר הישראלי אינה מפתיעה, העלייה באנטישמיות באירופה הקלאסית ואפילו בארה"ב האוהדת את ישראל, מעוררות דאגה רבה. להלן הערים אליהן לא מומלץ לטוס בתקופה הקרובה

מבצע "צוק איתן" גרר גל של הפגנות נגד ישראל ברחבי העולם בכלל ובאירופה בפרט. הגל האנטי ישראלי באירופה לא מסתכם רק בהפגנות סוערות נגד צה"ל או קריאה חרמות נגד גופים ישראליים. תיירים מישראל הנוסעים לביקור ביבשת הקלאסית מספרים שנתקלו באווירה עוינת ברחובות בעקבות המבצע בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העלייה החדה ביותר בתקריות האנטי ישראליות והאנטישמיות נרשמה בטורקיה. הפגנות אלימות בהשתתפות של אלפי אנשים נערכו בעיקר ליד נציגויות ישראל באיסטנבול ובאנקרה, במהלכן הושלכו אבנים לעבר המבנים ונופצו חלונות הנציגות. אחד השיאים של גל השנאה היה בתקשורת הימנית המזוהה עם המשטר, שם עלתה קריאה לדרוש מיהודים להצהיר כי אינם מזדהים עם המדיניות הישראלית.

"הפגנות כאלה ממקדות את תשומת הלב למשהו שאם אתה תצא נגדו אתה תהיה איש מוסרי", מסבירה פרופ' דינה פורת המכהנת כראש מרכז "קנטו" לחקר יהודי אירופה בימינו. "אם תצא נגד סמל הרוע הזה אז אתה תרמת משהו ולכן ההפגנות הללו עובדות".

אחרי טורקיה באה צרפת, הנחשבת למדינה הבעייתית ביותר שם קיים שיעור גבוה של מוסלמים. מאז תחילת המבצע חל גידול של 45% בשיעור התקריות האנטי ישראליות והאנטישמיות. בחודש האחרון הותקף בית כנסת במדינה ועל בית כנסת אחר הושלך בקבוק תבערה.

הפגנה אנטי ישראלית בלונדון (טוויטר)

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס מיהר לגנות את גילויי האלימות נגד הקהילה היהודית במדינה אך אלו לא פסקו. הוא הביע תמיכה בהחלטת שר הפנים שאסר קיום הפגנות נוספות עקב ההתפרעויות שנרשמו ברחבי העיר פריז.

סקנדינביה תופסת את המקום השלישי והלא מכובד ברשימת הערים המסוכנות לישראלים. בסטוקהולם בירת שוודיה ובאוסלו בירת נורווגיה נרשם גידול של 35% בתקריות אנטישמיות ואנטי ישראליות. במקום הרביעי נמצאת ברלין בה עלו מספר התקריות האנטישמיות והאנטי ישראליות ב-30%. על פי גורמים ביטחוניים, הריכוז הגדול של המוסלמים יחד עם עלייתן של תנועות הימין הקיצוני במדינה הן הסיבות לעלייה המדאיגה באלימות.

"חלק גדול מאוד מאלו שיוצאים להפגנות האלו לא באמת ניתחו את המצב בעזה והם בקושי יודעים היכן היא נמצאת על המפה", אומרת פרופ' פורת. "כשהם משווים אותנו לנאצים הם בקושי יודעים מה הייתה מלחמת העולם השנייה ומי בדיוק היו הנאצים".

לונדון ניצבת במקום החמישי בערים המסוכנות לישראלים עם זינוק של 27% בתקריות אנטישמיות וגם בארה"ב, ידידתנו הקרובה מעבר לים, חלה עלייה בגילויי השנאה כלפי יהודים. בעיר שיקגו, נרשם גידול של 15% באנטישמיות. אמנם קיימות גם הפגנות פרו-ישראליות, אך נראה כי בחודש האחרון הפכה אירופה למסוכנת יותר עבור ישראלים כחלק מההשלכות של מבצע "צוק איתן".