מע"מ אפס מדשדשת? העיריות מציעות תכניות חלופיות

היוזמה למע"מ אפס עדיין לא יצאה אל הפועל. לאחר שהצעת החוק בנושא לא עברה במושב האחרון של הכנסת, תאריך היעד שנקבע לספטמבר הפך לבלתי אפשרי. אבל כשהממשלה נרדמת בשמירה, מגיעות מספר עיריות עם יוזמות משלהן לדירות זולות יותר

בזמן שתכנית מע"מ אפס של שר האוצר מדשדשת, ראשי הערים מנסים למצוא פתרונות דיור שישאירו את התושבים לגור בהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכפר סבא למשל, מציעים דירות בלב השכונה הירוקה, שהפכה לכמעט בלתי אפשרית עבור זוגות צעירים. על השטח שבלב השכונה בעיר יוקמו בתוך כשנתיים 40 דירות. 36 יינתנו במסגרת ההטבה, ומחיר דירה יעמוד על מיליון ו-550 אלף שקלים - בערך 15% פחות ממחיר השוק.

ראש העירייה יהודה בן חמו הסביר: "העירייה בחרה לממש את ההטבה דווקא בשכונות היוקרה כדי לומר לזכאים שמקומם בכל אזורי העיר. בפרויקט האחרון שעשינו היו 272 יחידות דיור ונרשמו פי ארבעה - אני מניח שפה יהיו הרבה יותר".

כדי להירשם להגרלה, שזכייה בה מקנה את ההטבה המדוברת, המועמדים חייבים להיות תושבי העיר שנתיים לפחות - או בנים ובנות של תושב העיר עשר שנים לפחות. מועמדים רלוונטיים עבדו בשלוש השנים האחרונות, בגילאי 25 עד 45.

"מקומם של הזכאים בכל העיר". בן חמו (חדשות 2)

גם בצפון: דירה ב-25% פחות ממחירה המקורי

ולא רק במרכז: מבצעי הדיור של העיריות הגיעו לצפון. עיריית חדרה מנסה לשנות את המציאות בפרויקט דיור משלה, בשלוש חלקות במרכז העיר. "אנשים רוצים לגור ליד המשפחה והחברים שלהם, אבל היום המציאות הביאה אותנו למצב שאנשים ברחו החוצה מחדרה - כי זה נהיה בלתי אפשרי", סיפר ניב וייסברוט, תושב העיר.

אבישי קימלדורף, מהנדס עיריית חדרה, ניסה לספק פתרון: "אנחנו מרימים איזשהו דגל, אמנם בהיקף לא גדול. זה פיילוט. אם הוא יצליח, נעשה את זה עוד".

על השטח בחדרה יוקמו בקרוב כ-20 יחידות מתוך בסך הכל כ-50 יחידות שהעירייה מתכננת להקים בתוך כשנתיים במחיר מוזל לתושבים. המחיר עומד על בין 800-850 אלף שקלים לדירת ארבעה חדרים - כ-25% פחות ממחיר של דירה ממוצעת כזו בחדרה.

"זה יהיה הרבה יותר מהר, הרבה יותר קצר - וברגע שהממשלה תבין שזה עובד, אני מקווה שהיא תסייע בידינו", אמר ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן. הקריטריונים טרם נקבעו סופית אבל בעירייה דורשים ממי שנכנס להגרלה להיות תושב העיר או בן של תושב שסיים שירות צבאי או לאומי, ושיוכל להתחייב לגור בפרויקט לפחות 5 שנים.

"מקווה שהממשלה תסייע". גנדלמן (חדשות 2)

העיריות מתכננות פרויקטים דומים נוספים בעתיד

כפר סבא וחדרה הן לא הראשונות להציע מבצעים כאלו: רק לפני מספר חודשים אוכלס פרויקט כזה בדרום תל אביב, וגם בראשון לציון הוגרלו 60 דירות בפחות ממיליון שקלים לתושבי העיר. עכשיו מתכננים בעירייה פרויקט נוסף לטובת התושבים - הפעם בשכונת כלניות במזרח העיר. 26 יחידות דיור שיוגרלו לזכאים במחיר של כמיליון שקלים לדירת 3 חדרים - על פי מודל דומה.

"ברגע שאתה מקזז את מחיר הקרקע, אתה יוצר ודאות לגבי ירידת המחיר. אני לא יודע מה תהיה המשמעות של חוק מע"מ אפס לא לטווח הקצר ולא לארוך: כאן אני יודע בוודאות שיש תהליך של התחלה, אמצע וסוף וברור שיוריד את המחיר", סיכם קימלדורף.

העיריות מנסות למנוע מהצעירים לעזוב ונלחמות בעליית המחירים. עשרות בודדות של דירות בכל עיר הן טיפה בים, אבל עד שחוק המע"מ ייכנס לתוקף, לפחות נוכל להתנחם בהגרלה בכיכר העיר.