אילו עסקים דווקא הרוויחו מהמבצע "צוק איתן"?

במהלך המבצע נרשמו נזקים של כארבעה מיליארד שקלים לפחות למשק הישראלי, אך מספר עסקים ייעודיים דווקא דיווחו על עלייה בביקוש ובהזמנות. הישראלים שנשארו בבית הזמינו יותר משלוחים, קנו יותר טרנזיסטורים על מנת להתעדכן וצרכו תרופות הרגעה כדי להירגע מהחדשות

רבים מדברים בימים אלה על עלויות מבצע "צוק איתן", הנזקים והפיצויים הצפויים, אך יש מספר עסקים שדווקא הרוויחו מהלחימה. גם בדרום וגם במרכז רבים העדיפו להישאר בבית והשתמשו בשירותי משלוחים, וגם ציוד לחדרי מיגון היה פופולרי במיוחד. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעוד שהפגיעה הכלכלית במשק נאמדת ביותר מארבעה מיליארד שקלים, הביקוש למוצרים למרחבים המוגנים ולממ"דים הוביל לרווחים עבור עסקים מסוימים: על פי בדיקה של אתר "זאפ", נרשמה עלייה של 78% בציוד למקלטים וחדרי ביטחון בחודש יולי האחרון בהשוואה לחודש יולי בשנה שעברה. כמו כן נרשמה עלייה של 110% בדרישה לאמצעי מיגון ובטיחות.

גם במרחב המוגן הישראלים רצו להיות מעודכנים בחדשות: חברת יורוקום, יבואנית מוצרי פנסוניק בארץ, דיווחה על שילוש במכירת הטרנזיסטורים. 4,000 יחידות נמכרו במהלך המבצע, לעומת כ-1,200 בחודש רגיל. ואם בחודש רגיל נמכרים 700 פנסים, במבצע נרכשו 2,500 פנסים. ביקוש משמעותי נרשם גם לתרופות מרגיעות: בחברת "רסקיו" דווח על גידול של 82% במכירות לעומת יולי אשתקד. רוב המכירות לתרופות בוצעו באזור הדרום והשפלה.

ישראלים רבים ככל הנראה העדיפו להישאר בבית ולהזמין שליח: אתר "הביתה" דיווח על עלייה של 85% בהיקף המשלוחים במהלך המבצע לעומת השבועות שקדמו לו. גם באתר "מושבניק", שמשווק ירקות ופירות, חלה עלייה של 40% הזמנות ביולי בהשוואה ליוני.

עלייה חדשה בביקוש למוניות ולמשלוחים

"ראינו גידול בעיקר בכל היישובים סביב עוטף עזה, אשקלון, אשדוד ושדרות", הסביר שמי לוי, מנכ"ל אתר "הביתה". "הם נשארים בבית, הם בלחץ, הם רוצים להיות עם המשפחה שלהם והם מעדיפים שנגיע אליהם הביתה כמה שיותר מהר בשעות שנוחות להם".

רוב אתרי הבילוי נותרו שוממים, בהם גם מסעדות וברים, אך שירותי המשלוחים נהנו מהמצב. באתר "רסט משלוחים" דיווחו על עלייה של 35% לעומת חודש יולי שעבר. "זיהינו עלייה די משמעותית בכמות ההזמנות", סיפר רונאל ברון, מנכ"ל רשת שף בורגרס "וולפנייטס". לדבריו, כמות המשלוחים נובעת בין השאר מהעובדה שרבים נשארו בבית, וברון ציין כי הסניפים בתל אביב קיבלו הזמנות רבות מאזור הקרייה.

כל הנראה גם הנסיעה בתחבורה ציבורית נעימה פחות בזמן האזעקות: במהלך המבצע יותר ישראלים הזמינו מוניות על מנת להתנייד ממקום למקום. בחברת "גט טקסי" חלה עלייה של 700% בהזמנות בערי הדרום בחודש יולי לעומת חודש יוני. בין העסקים הרבים שייאלצו לשקם את המכירות, לפחות יש עסקים שהרוויחו.