מצוקת העסקים בדרום: עשרות סוחרים מקיימים יריד מכירות בנמל ת"א

מאז תחילת מבצע "צוק איתן" הלכו הקשיים הכלכליים שעמם מתמודדים בעלי העסקים באזור הדרום והחריפו. בניסיון לצמצם את ההפסדים הכבדים, הגיעו מאות סוחרים למרכז הארץ כדי להציע את מרכולתם. בין הקונים היו גם מי שהגיעו כדי לתמוך ולחזק, אבל הסוחרים עדיין מודאגים. "הילדים נשארו בבית אז מאוד קשה לשמוח", אמרו

בעלי עסקים בדרום מנסים לצמצם נזקים בתל אביב: יותר מ-300 סוחרים מאזור הדרום החליטו לייצא את מרכולתם הרחק מאזורי הלחימה אל מרכז הארץ, בניסיון לצמצם את ההפסדים הכבדים שספגו בעת האחרונה. ביריד גדול שפתחו היום (ה') בנמל תל אביב, מציעים בעלי העסקים סחורה מגוונת, מבירות בוטיק ממשקי הדרום ועד ליצירות אמנות של אמנים מקומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יחד איתם הגיעו גם כמה בעלי מכולות, שפשוט לא הצליחו למכור כמעט דבר מאז החל מבצע "צוק איתן". "כבר שלושה שבועות שאני מוכר רק לחם, חלב וסיגריות", סיפר יעקב כהן מאופקים. "כולם פשוט נעלמו לאילת ולאזור המרכז, אין פרנסה". היוזמה לקיום היריד אולי תצליח להציל משהו מהרווחים שירדו לטמיון, אבל הלב נשאר בדרום. "למרות שאנחנו כאן עכשיו והמצב קצת יותר טוב, הילדים נשארו שם", גילה יעקב. "עם כל אזעקה אתה דואג, והמצב לא מאפשר כל כך לשמוח".

הגיעו כדי לתמוך וגם לקנות (חדשות 2)

גם בימים שקדמו למבצע, לא היה המצב באזור הדרום מזהיר במיוחד. בשדרות, שם הפך ירי הקסאמים לשגרה יומיומית, נאבקים בעלי החנויות מדי יום במציאות כלכלית קשה שמאיימת להכריע. "אנחנו מגיעים לחנות, פותחים, ואחרי שעתיים כשיש מטחים חוזרים הביתה לילדים", סיפרה אתי בוחבוט, שמתגוררת בשדרות ומחזיקה בחנות בנתיבות. "גם אם נכנסים אנשים לחנויות, הם במצב רוח מדוכדך, ומרגישים את זה".

הגיעו כדי להביע תמיכה באמצעות הארנק

יוזמת הסוחרים זכתה לתמיכה רבה בקרב תושבי המרכז, שהגיעו כדי לחזק את בעלי העסקים המתארחים וגם כדי לקנות משהו על הדרך. "באנו לתרום", סיפרו גלי ולריולה, שהגיעו במיוחד מחולון למרות שלא תכננו לערוך קניות. "אנחנו טעמנו רק קצת מהאזעקות, וברור לנו שאי אפשר לחיות ככה. שמענו על היוזמה בחדשות וברשתות החברתיות, והיה לנו חשוב להגיע. חייבים להכניס קצת כסף לעסקים מהדרום, מגיע להם".

היריד, שהופק ביוזמת המשרד לפיתוח הנגב והגליל ועיריית תל אביב, יימשך עד מחר (ו') במתחם הנמל.